Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

08:30

poniedziałek,

19 lipca 2021

Kacper Płażyński kandydatem na prezydenta Gdańska? "Zrobię dla miasta wszystko"

Zrobię wszystko, aby w Gdańsku było lepiej, nawet jeżeli miałbym nie wygrać - powiedział w Radiu Gdańsk poseł Prawa i Sprawiedliwości Kacper Płażyński, pytany o to, czy planuje startować w wyścigu o fotel prezydenta Gdańska. Jak dodał, wszystko zależy od woli politycznej.


Rozmawiał Piotr Kubiak.

- To, co będzie za ponad dwa lata, to wielka niewiadoma. Na dzień dzisiejszy, jeśli będzie taka wola polityczna, zrobię wszystko, aby w Gdańsku było lepiej. Nawet jeżeli nie miałbym wygrać wyborów - podsumował.

Drugim istotnym wątkiem, poruszonym podczas rozmowy, był powszechny dostęp mieszkańców Gdańska do informacji publicznej. Spotkania dotyczące inwestycji czy planów miasta powinny być transmitowane na miejskim portalu - uważa Kacper Płażyński. Przypomina, że ostatnio mieszkańcy mieli kłopot z dostępem do informacji.

- Władza w Gdańsku przy każdej okazji mówi o wartościach demokratycznych. Należy do nich transparentność funkcjonowania władzy. Nikomu nie przychodzi do głowy, by transmitować ważne spotkania na gdańskim portalu. Nie bardzo rozumiem tę formułę - przyznał.

Mówił o tym głównie w kontekście problemów, pojawiających się przy kontrowersyjnych planach zabudowy pasa nadmorskiego w Brzeźnie. - Sąd, rozpoznając tę sprawę, na wstępnym etapie uznał, że zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że uchwała została przyjęta niezgodnie z prawem. Musimy zaczekać na ostateczny wyrok - mówił. - Trzeba podejmować decyzje, które są dobre dla miasta i szanują nasze walory przyrodnicze, również takie kwestie, jak zmiany klimatyczne, żeby gdańszczanom żyło się w Gdańsku i bezpiecznie, i przyjemnie - podkreślał.

Odniósł się też do pojawiających się głosów na temat zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydent Gdańska. - W Polsce takie referendum nigdzie się nie udało, mimo że takie referenda bywały. To para w gwizdek. Lepiej skupić się na konkretnych sprawach, tam demonstrować niezadowolenie społeczne - uznał. - Nie chodzi o to, żeby robić coś na pokaz, a takie referendum byłoby bardzo na pokaz. Chodzi o to, żeby konstruktywnie, prawdziwie i rzetelnie oceniać władzę, i dawać kontrpropozycje - dodał.

Kacper Płażyński pytany był także o powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. - Jest bardzo niebezpieczny z punktu widzenia polskich interesów. Wydaje mi się, że Tusk nie zdecydowałby się na ruch zmiany wygodnych foteli w Brukseli na trudną politykę krajową, gdyby nie zmusiła go sytuacja polityczna w UE - skomentował.