Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

08:30

piątek,

02 lipca 2021

W sobotę Kongres PiS. Wiceminister Marcin Horała: "Rozważana jest koncepcja, żeby szefami województw były osoby spoza nich"

Jarosław Kaczyński ponownie ma zostać prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Na razie nie zgłosił się żaden inny kandydat - mówił w Radiu Gdańsk wiceminister infrastruktury, poseł PiS z Pomorza Marcin Horała. W weekend w Warszawie odbędzie się kongres partii. Podczas obrad ma zostać zmieniony statut partii.

- Kongres Prawa i Sprawiedliwości zajmie się przede wszystkim potencjalnymi zmianami w statucie partii. Mówi się o kilku projektach zmiany struktury terytorialnej. Podczas COVID-u nie było możliwości spotkań, osobistej działalności, więc ta praca "siadła" i trzeba ją zdynamizować - wskazał Marcin Horała.


- Rozważana jest koncepcja, żeby szefami województw w PiS były osoby spoza nich - czyli niezainteresowane osobiście startem w wyborach z danego terenu. Bo we wszystkich partiach czasem te władze prowadzą wewnętrzne walki, na czym struktury nie zyskują - tłumaczył gość.

- Była też koncepcja, by powyżej pewnego poziomu szefami struktur nie byli politycy tylko pracownicy partii, którzy w ogóle nie będą startować w wyborach po to, by praca wewnątrzpartyjna nie była instrumentem konkurencji między kandydatami w wyborach - wskazał wiceminister.

"Gość Dnia" odniósł się także do roli premiera. - Twardej wiedzy nie mam, ale Mateusz Morawiecki jest niezwykle ważną postacią w naszej formacji, więc jest bardzo prawdopodobne, że zostanie wiceprezesem. Ale co po za tym - czy za kogoś, czy będzie zwiększona liczba prezesów - to już pokaże bliska przyszłość - wyjaśnił szef pomorskich struktur.

- Nie odnotowałem szczególnych problemów z większością parlamentarną Zjednoczonej Prawicy. Wygrywamy wszystkie istotne głosowania. Oczywiście ZP jest koalicją. Koalicjanci dlatego są koalicjantami, a nie członkami partii, bo nie we wszystkim mają to samo zdanie. Czasami mogą się zdarzyć sytuacje, gdy głosowania wśród koalicjantów są inne. Jeśli to jest rzadko i nie w sprawach kluczowych dla funkcjonowania rządu, to można powiedzieć, że na tym polega demokracja w systemie parlamentarno-gabinetowym - dodał Horała.

Podczas kongresu zostanie też wybrana Rada Polityczna, Komisja Rewizyjna i Sąd Dyscyplinarny. W niedzielę Rada Polityczna ma wybrać wiceprezesów PiS.