Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Sebastian Kwiatkowski

17:10

środa,

30 czerwca 2021

Trwają wakacje, a terytorialsi trenują. Komandor Tomasz Laskowski: "Podziwiam moich żołnierzy"

Żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolą się na jednym z najnowocześniejszych poligonów w Polsce. Jak sobie radzą? Sebastian Kwiatkowski rozmawiał o tym z ich dowódcą, komandorem Tomaszem Laskowskim w audycji "Gość Dnia Radia Gdańsk".


Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w lubuskim Wędrzynie jest jednym z największych w Europie tego typu ośrodków. Wojsko przygotowuje się tu do walk w warunkach zurbanizowanych. Żołnierze Wojska Polskiego zazwyczaj trenują w tym miejscu przed wyjazdem na misję do Afganistanu czy Iraku. Tym razem ćwiczy tu 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

Komandor Tomasz Laskowski, dowódca 7 Pomorskiej Brygady Terytorialnej, z ogromnym szacunkiem wypowiadał się o swoich żołnierzach.

- Podziwiam żołnierzy przede wszystkim za to, że udało im się wygospodarować czas w rozpoczynającym się okresie wakacyjnym. Przecież na co dzień pracują, mają dzieci, które dopiero skończyły naukę, więc rodzice chcieliby spędzić z nimi okres wakacji. A jednak zdecydowali się przyjechać tu z nami na szkolenie zintegrowane, z czego bardzo się cieszę. Podziwiam ich tak samo za hart ducha. Wczoraj spędziłem z nimi tutaj praktycznie cały dzień w różnych obiektach, w których realizowali swoje zadania - mówił dowódca.

Odbycie szkolenia zintegrowanego stanowi obowiązek żołnierzy, ale jest możliwość negocjacji jego terminu. - To nie jest jedyny termin szkolenia zintegrowanego. Oczywiście w ramach brygady różne oddziały mają je w różnym terminie - podkreślał komandor Laskowski.

Zapytany, z czym terytorialsi radzą sobie najlepiej, komandor Tomasz Laskowski wskazał na umiejętność działania w zespole.

- To jest naprawdę najważniejsza umiejętność. Natomiast nie ukrywajmy, ponad roczny okres przerwy związany ze zwalczaniem pandemii odcisnął na nich piętno. Odtworzenie wszelkich zdolności w zakresie przede wszystkim strzelań, ale i umiejętności poruszania się w terenie, będzie wymagało pracy, ale dowódcy na szczęście zdają sobie z tego sprawę. Widzę, jaką wagę przykładają do tego. Myślę, że to będzie bardzo efektywnie spędzony czas - dodał komandor Laskowski.


(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)