Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

08:30

piątek,

11 czerwca 2021

Koalicję Zjednoczonej Prawicy czekają poszerzenie i zmiany? Wiceminister Marcin Horała: "Wszystko na to wskazuje"

Wszystko wskazuje na to, że koalicja Zjednoczonej Prawicy się poszerzy. Nikt też nikogo nie chce usuwać, ale gdyby ktoś chciał notorycznie głosować przeciwko rządowi - to wtedy naturalnie się sam z tej koalicji usunie - mówił wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, który był gościem audycji "Gość Dnia Radia Gdańsk".

 

Rozmowę prowadziła Olga Zielińska.

Wiceminister w programie odniósł się również do inwestycji. Już za sześć lat trasę między Warszawą a Łodzią pokonamy w 45 minut. Pociągi na tej trasie mają jeździć z prędkością 250 km/godzinę, a w przyszłości nawet powyżej 300 km/godzinę. Takie są plany spółki Centralny Port Komunikacyjny, która podpisała umowę na prace przygotowawcze w ramach budowy pierwszego odcinka kolei dużych prędkości. Jaki jest stan przygotowań do budowy tzw. szprych, czyli linii kolejowych CPK?  - Nazwa "szprychy" to nawiązanie do modelu systemu transportowego, nazywanego modelem piasty i szprych, czyli takiego, w którym występuje główny węzeł komunikacyjny, z którego promieniście rozchodzą się linie komunikacyjne. Polska jest do tego stworzona - wyjaśnił Horała.

- Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zaczynamy w Polsce budować nowe linie kolejowe. Po 1989 roku następowało głównie zwijanie linii, kasowanie połączeń. Później miliardy zainwestowano w modernizację istniejących. Nie zaoferujemy Polakom znacznie szybszych, częstszych i bardziej wygodnych połączeń - bez budowy nowych. To jest właśnie program inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego, a więc 1800 km nowych linii kolejowych, które do 2034 roku zostaną wybudowane - wskazał wiceminister. 

- Do wielu miejsc w Polsce będzie można szybciej i częściej dojechać. To oczywiście przekłada się na korzyści gospodarcze. Firma Kearney wyliczyła, że realizacja całego programu inwestycyjnego CPK to w perspektywie do 2034 roku 300 tys. nowych miejsc pracy - dodał gość.