Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

08:30

poniedziałek,

07 czerwca 2021

Rzecznik rządu Piotr Müller: w tym tygodniu będą ostatnie dyskusje dot. zmian w obostrzeniach na wakacje

Czy w poniedziałek zostanie ogłoszony plan luzowania obostrzeń na wakacje? Między innymi na to pytanie odpowiedział w audycji "Gość Dnia Radia Gdańsk" rzecznik rządu Piotr Müller, z którym rozmawiał Piotr Kubiak. W programie poruszyliśmy też kwestię zapowiadanego przez Prawo i Sprawiedliwość Polskiego Ładu.

- Kolejna zmiana właśnie weszła w życie, więc te świeże rozwiązania zostały dopiero wprowadzone. W tym tygodniu będą ostatnie dyskusje, jakie zmiany mogłyby wejść w życie w kolejnych tygodniach, ale jeszcze nie w poniedziałek. Czas letni, jeśli chodzi o koronawirusa, jest łatwiejszy, ale pamiętajmy, że jesienią będzie trudniej. Kluczowe są szczepienia, program przyspieszył i trzeba z niego skorzystać. Pamiętajmy, by zabezpieczyć się jeszcze przed jesienią - mówił rzecznik rządu.


- Jeśli odporność populacyjna będzie wysoka, to ryzyko czwartej fali będzie dużo mniejsze. Każdy z nas ma obawy co do jesieni. Inne kraje nadal decydują się na daleko idące obostrzenia. My też ten plan redukcji obostrzeń wprowadzamy stopniowo. Niektórzy zapominają, że koronawirus wciąż jest wśród nas - dodał. 

W Wielkiej Brytanii wzrasta fala zachorowań. Czy możemy w Polsce spodziewać się indyjskiej odmiany koronawirusa? - Każde takie dane nie są pozytywne, ale pamiętajmy, że program szczepień działa też na tę odmianę. Jeśli program szczepień będzie szeroki, obawy będą mniejsze - zaznaczył gość Radia Gdańsk.

- Jesteśmy w stanie zapewnić pod kątem logistyki, dostaw, by każdy chętny został zaszczepiony. Kluczowe jest, by przekonać ludzi doszczepienia. Wszystko też zależy od nas - my, zaszczepieni, powinniśmy przekonywać te osoby, które się wahają. Nie ma decyzji o tym, by rząd wprowadził obowiązkowe szczepienia. Wprowadzamy natomiast rozwiązania, które są oczekiwane przez inne kraje europejskie. Niektóre z nich nie dopuszczają, by wjechać na ich teren bez szczepienia i badań - więc to może być jednym z czynników zachęcających do szczepień. Nie może być jednak sytuacji, że osoby niezaszczepione nie będą mogły korzystać z różnych usług, jak np. komunikacja miejska - dodał Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki rusza w Polskę promować Polski Ład. Pojawiły się spekulacje, że są to przygotowania do przyspieszonych wyborów parlamentarnych. - Za każdym razem, gdy Prawo i Sprawiedliwość realizuje jakiś program społeczny, zmienia państwo, to słyszę o wyborach. Być może opozycja faktycznie tak działa, że przedstawia swoje rozwiązania lub jakieś koncepcje tylko z powodów wyborczych. My realizujemy nasze rozwiązania społeczne, programowe bez względu na to, czy są wybory, czy nie - mówił.

W audycji dyskutowaliśmy również o tym, czy wicepremier Jarosław Gowin zamierza opuścić Zjednoczoną prawicę. - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Przecież pod Polskim Ładem podpisali się liderzy całej Zjednoczonej Prawicy Liczę na to, że podpisy są nadal aktualne i lada moment przełożymy je na konkretne projekty ustaw przyjmowanych wspólnie w Sejmie podkreślił rzecznik rządu.

- Jest kilka projektów, które są szczególnie istotne. Jednym z najważniejszych jest reforma systemu podatkowego tak, by podatki w Polsce były bardziej sprawiedliwe i żeby ta zmiana dotyczyła 18 milionów Polaków. Dalsze projekty to między innymi projekt ustawy dotyczący mieszkania bez wkładu własnego i gwarantowanie wkładu własnego przez państwo.

- Rząd PiS wprowadził podatek handlowy, który dotyczy międzynarodowych koncernów. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, to aby polska służba zdrowia mogła funkcjonować, potrzebne są dodatkowe środki finansowe. Chcemy, by w Polsce podatki były płacone sprawiedliwie. Osoby zarabiające bardzo dużo płacą podobnie jak ci zarabiający najmniej. Wprowadzamy ulgę dla klasy średniej, a jeśli chodzi o przedsiębiorców, wprowadzamy zmiany w podatku ryczałtowym. Forma opodatkowania będzie prosta, nie wymaga obsługi księgowych - podkreślił.

Piotr Kubiak zapytał, kiedy Polska otrzyma fundusze z wieloletnich ram finansowych i funduszu odbudowy i co będzie za to zrobione. - Łącznie będzie to 770 mld złotych w perspektywie wieloletniej, a dla samego Pomorza oznacza to kilkadziesiąt miliardów złotych. U nas poza klasycznymi tematami związanymi z budową dróg, termomodernizacją szkół, z budową żłobków, będą to również kwestie związane z energetyką. Farmy offshore'owe i budowa, przebudowa portów to szczególne zadania istotne dla Pomorza. Duże środki finansowe pozwolą na przeprowadzenie transformacji energetycznej ważnej dla całej Polski - podsumował.