Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

08:30

wtorek,

04 maja 2021

Jest pomysł na wsparcie branży gastronomicznej. ZPP postuluje pięcioprocentowy VAT dla restauracji

Pięcioprocentowy VAT dla restauracji postuluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. - To by realnie pomogło tej branży - mówił w Radiu Gdańsk Cezary Kaźmierczak, prezes związku. Rozmawiał Artur Kiełbasiński.

- Wydaje mi się, że scenariusz dochodzenia do normalności z punktu widzenia Związku Przedsiębiorców i Pracodawców jest satysfakcjonujący. Działałbym pewnie szybciej, ale to detale. Ważne, żeby całość została dotrzymana. Chyba jesteśmy blisko złamania tej fali. Jednym z powodów otwierania gospodarki jest zapewne to, że w maju ciężko byłoby utrzymać to, co jest. Jako związek mówiliśmy, że musimy nauczyć się żyć z koronawirusem i gospodarka powinna działać. W Polsce biznes się sprawdził w przestrzeganiu zasad - powiedział gość Radia Gdańsk.

 

- Postulujemy pięcioprocentowy VAT dla restauracji. Ponad 40 procent sprzedaży w nich jest objętych 23-procentową stawką. To by realnie pomogło. Pieniądze zostałyby u przedsiębiorców. Dla budżetu to koszt maksymalnie 500 mln złotych, nie jest to wielka kwota - mówił Cezary Kaźmierczak.

 

- Hotele ucierpiały głównie w górach. Nad Bałtykiem zimą nie ma tłumów. Ogólnie gospodarka całość przechodzi w miarę dobrze i wpływa na to kilka czynników. Mowa o strukturze czy stosunkowo dużym udziale przemysłu. Bardzo ważne jest ograniczenie ryzyka regulacyjnego. Biznes nie inwestuje, ponieważ boi się zmieniających warunków. Rząd powinien powstrzymać się ze zmianami prawnymi w okresie wychodzenia z pandemii. Najważniejsza jest stabilizacja tej sytuacji - zauważył.

- Trzeba pamiętać, że Polska nigdy nie była tak bogata w odniesieniu do innych gospodarek, jak przez ostatnie 10-20 lat. Miejmy nadzieję, że to wszystko utrzymamy. Wiem, że u nas jest różnica między wiedzą ekonomiczną a nastrojami społecznymi - przyznał.

 

Od soboty 15 maja będą mogły działać ogródki przy restauracjach i kawiarniach, w ścisłym reżimie sanitarnym - musi zostać zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik. Natomiast wewnątrz lokale będą mogły przyjmować gości od 29 maja, przy maksymalnym obłożeniu 50 procent.