Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

17:10

środa,

14 kwietnia 2021

Dyrektor nowo powstającego liceum w Gdańsku: "Przygotowujemy ofertę, której nie ma nawet na rynku ogólnopolskim"

Na mapie Pomorza powstaje kolejny podmiot edukacyjny. To prywatne liceum katolickie Columbus, które rozpoczyna działalność w Gdańsku. Jego twórcy chcą, żeby młodzi ludzie, wkraczający w dorosłość, po ukończeniu szkoły świadomie wybierali studia, rozwijali się zawodowo, zakładali firmy i z odwagą podejmowali się roli liderów w otoczeniu, na które mają wpływ. O szkole przyszłości z dyrektorem Pawłem Korzenieckim rozmawiał Andrzej Urbański.

- Sama idea powstania szkoły wynika z wcześniejszych doświadczeń pracy z młodzieżą licealną w ramach programów The Grade oraz The Avenue, czyli programów rozwoju osobistego właśnie dla młodzieży licealnej. Jako rodzice i osoby pracujące z młodzieżą doszliśmy do wniosku, że tego typu oferta, którą my przygotowujemy, to oferta, której - ani na rynku trójmiejskim, ani nawet na ogólnopolskim - nie ma. Wierzymy, że wypełniamy lukę na rynku edukacyjnym - mówił Paweł Korzenecki.

Prowadzący rozmowę dopytywał, czy panująca pandemia nie utrudnia stworzenia nowej placówki edukacyjnej. - Okoliczności są trudne i można by było powiedzieć, patrząc z zewnątrz, że to jest pewne szaleństwo. Natomiast stworzenie szkoły, kiedy rodzice i uczniowie są zmęczeni system nauki zdalnej, postrzegamy jako szansę. Na tyle, na ile pozwoli nam prawo, zdrowy rozsądek i nasze możliwości, będziemy zmierzać do tego, żeby prowadzić zajęcia stacjonarnie, żeby był kontakt z młodzieżą. Z naszych przekonań wynika, że nie ma edukacji bez relacji, mówiąc takim sloganem - dodawał dyrektor nowo powstającego liceum.

Liceum Columbus opiera się na trzech filarach: nauka, przywództwo, kultura. Nasz gość mówił także o znaczeniu tych haseł w praktyce.

- Liceum, jako szkoła średnia, kończy się egzaminem maturalnym. Jakkolwiek nie myślelibyśmy o wprowadzaniu innowacyjnych programów, to de facto jednym z głównych celów liceum jest jak najlepsze przygotowanie ucznia do egzaminu maturalnego. Zaznaczamy, że nauka i rozwój są dla nas bardzo ważne. Natomiast podchodzimy do tego tematu z innej strony. Do pracy codziennej z młodzieżą wykorzystujemy program "Leader in Me", który powstał na fundamencie bestsellerowej książki Stephena Covey’a "7 nawyków skutecznego działania". Na bazie twórczości jego i jego syna powstała cała metodologia doradztwa biznesowego, z tego zrodziła się cała gałąź wsparcia edukacji. Okazuje się, że to zaowocowało niesamowitymi rezultatami. Dzisiaj, jak się przyjrzymy używanie tej metodologi, to wykorzystuje ją 6 tys. placówek na całym świecie. Natomiast jeżeli chodzi o wykorzystanie tej metodologi, która się ogniskuje w tych trzech filarach, to mówimy o pewnej zmianie perspektywy postrzegania edukacji - mówił gość Radia Gdańsk.