Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

08:30

środa,

07 kwietnia 2021

Rząd chce słuchać młodzieży i wciąż działać prorodzinnie. "Zwolnienie z PIT dla młodych rodziców to propozycja warta rozważenia"

Rząd chce walczyć o poparcie młodych. W tym celu organizuje konsultacje "Strategia RP na rzecz Młodego Pokolenia". Młodzież z Pomorza może wziąć w nich udział we wtorek, 13 kwietnia. Jak zarejestrować się na spotkanie i jakie zagadnienia zostały poruszone do tej pory? O tym w rozmowie z Olgą Zielińską mówił "Gość Dnia Radia Gdańsk" - Piotr Mazurek, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej. 
W rządowych konsultacjach społecznych z młodymi, podczas których ci mogą zgłaszać swoje pomysły, na podstawie których zostanie stworzona wieloletnia strategia państwa w obszarze polityki młodzieżowej, udział bierze młodzież o różnych poglądach. - Mamy za sobą konsultacje w trzech województwach. Na Pomorzu młodych zapraszamy w najbliższy wtorek, 13 kwietnia, na godz. 17:00, oczywiście w formie zdalnej. Konsultacje są otwarte dla wszystkich młodych ludzi, zarówno tych zrzeszonych w rozmaitych organizacjach, jak i tych niezrzeszonych. Często mamy bardzo ciekawe, merytoryczne dyskusje wokół wielu spraw, podczas których uwidaczniają się różne poglądy. Chodzi o to, by tworzyć rozwiązania jak najlepsze dla młodych ludzi - podkreślał Piotr Mazurek.

Jak zapisać się na spotkanie? - Trzeba się zarejestrować. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej gov.pl/dlamlodych, a także w mediach społecznościowych - moich lub Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem. Po wypełnieniu formularza na adres mailowy zostanie wysłany link do spotkania, które odbędzie się w formie zdalnej. W formularzu uczestnik wybiera też jeden z sześciu obszarów tematycznych, w ramach których chce uczestniczyć w dyskusji - wyjaśnił pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej. Wspomniane obszary to: edukacja i szkolnictwo wyższe, rynek pracy i przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie, kultura, polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa, zdrowie i sport oraz ekologia i klimat. 

- W zachodniopomorskim udział w spotkaniach brały udział również osoby z tęczowymi flagami w tle. To bardzo cenne, bo jeśli wszyscy byśmy się ze sobą zgadzali, to konsultacje nie miałyby sensu. Nie mamy czasu, żeby marnować go na przekonywanie przekonanych, chcemy rozmawiać też z nieprzekonanymi - zauważył Piotr Mazurek. - Sztuką jest tak tworzyć politykę publiczną, by modelować ją jak najszerzej, jeżeli chodzi o oczekiwania społeczne. Można mieć różne poglądy, oczekiwania, ale są elementy wspólne wśród tych, którzy są bardziej na prawo, bardziej na lewo, którzy są z dużego miasta albo z małej miejscowości. Staramy się szukać tego, co jest najmocniej artykułowane jako potrzeba jak najszerszych grup młodych ludzi w Polsce - stwierdził.

- Jesteśmy po trzech z szesnastu spotkań. Najczęściej poruszane są kwestie związane z tematyką mieszkaniową czy prawami tworzenia działalności gospodarczej. Tu już dużo zostało zrobione, ale są kolejne pomysły, postulaty, inicjatywy dotyczące dalszego upraszczania. Kolejnym tematem jest edukacja ekologiczna, dbałość o klimat i ochronę środowiska - wyliczał. 

Piotr Mazurek odniósł się też do polityki prorodzinnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. - Wprowadzamy kolejne rozwiązania, które mocno wspierają rodzinę. Przed 2015 rokiem nie było czegoś takiego jak 500+. Do tego cały system wyprawki, bon turystyczny - to wszystko jest związane z posiadaniem dzieci - przypomniał. - Zwolnienie z PIT dla młodych rodziców to kolejna propozycja warta rozważenia. Wszystkie rozwiązania, które mogą przyczynić się do wzrostu wskaźników demograficznych, są warte pochylenia się nad nimi. Warto podkreślić, że żaden rząd w historii Polski nie zrobił tyle dla polityki prorodzinnej, co rząd PiS - zauważył.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera odniósł się też do słów Agnieszki Pomaskiej, która stwierdziła, że "w Niemczech szczepienie nie idzie tak, jak by mogło, bo gdyby każdy kraj sam walczył o szczepionki, to szczepionek byłoby więcej w największych krajach, jak Niemcy czy Francja". - Wielu polityków KO zachowuje się tak, jakby interes zewnętrzny, w tym wypadku niemiecki, był dla nich ważniejszy niż interes polski. To nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę wiele działań tej formacji. Trudno to nawet skomentować. Pani poseł została wybrana przez mieszkańców Polski, więc interes naszego narodu powinien być dla niej najważniejszy. Jeśli martwi się o inne państwa, to myślę, że wyborcy rozliczą ją przy kolejnych wyborach - stwierdził Piotr Mazurek.