Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Beata Gwoździewicz

08:30

wtorek,

06 kwietnia 2021

Szpitale w regionie gotowe na przyjęcie osób z COVID-19. Dr Jerzy Karpiński: w rezerwie jeszcze prawie pół tysiąca miejsc

Niemal dwa tysiące osób z COVID-19 jest leczonych w pomorskich szpitalach. Sytuacja jest jednak bezpieczna, bo wolnych jest prawie pół tysiąca miejsc - zapewniał w Radiu Gdańsk lekarz wojewódzki Jerzy Karpiński. Dodał, że szpitale w całym regionie są gotowe na przyjęcie większej liczby chorych.

Rozmawiała Beata Gwoździewicz. 

- Obecnie mamy bardzo dobrą sytuację, jeśli chodzi o nasze województwo. Dane z wtorku wskazują, że mamy generalnie 447 wolnych łóżek i 47 wolnych respiratorów. To liczba, która ukazuje, że mamy trzydziestoprocentowy bufor bezpieczeństwa. Dużym wsparciem są także szpitale tymczasowe, które zabezpieczają chorych w liczbie 250. W województwie na wszystkich poziomach chorych na COVID-19 przebywa obecnie 1946 osób. Komfortowa sytuacja jest skutkiem wysiłku m.in. lekarzy i pielęgniarek - powiedział gość Radia Gdańsk.

- W naszym województwie wykonujemy bardzo dużą liczbę wymazów, około siedmiu tysięcy. W okresie weekendowym czy świątecznym spadają one o połowę. Z tego tytułu mamy takie a nie inne dane. To wynika głównie z niekierowania przez podstawową opiekę zdrowotną pacjentów na wymazy i badania. Dane weekendowe zawsze są mniej wiarygodne. Jutro czy pojutrze będą one bardziej zbliżone do obiektywnych - zaznaczył dr Jerzy Karpiński.

- Kiedy rozpoczęła się ekspansja mutacji brytyjskiej, to mieliśmy dramatyczne wzrosty zakażeń, do 2600 nawet. Minęły prawie dwa tygodnie, niewielki przyrost dobrze wróży. Nie był to dotkliwy skok, jak w Warszawie czy na Śląsku - dodał.

Wspomniał także o opiece nad ciężarnymi kobietami w czasie pandemii. - Bardzo dobrze jest zorganizowana opieka nad nimi. Sytuacja jest opanowana, a nadzór odpowiedni. One bardziej starają się dbać o zdrowie swoje i dziecka, są wyczulone na wszystkie objawy, dlatego więcej ich w szpitalach - przyznał.

W poniedziałek w kraju potwierdzono 9902 nowe zakażenia koronawirusem, na Pomorzu - 550.