Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

08:30

czwartek,

21 stycznia 2021

Rzecznik rządu w Radiu Gdańsk: o stosunkach polsko-amerykańskich, opóźnieniach w dostawie szczepionek przeciw COVID-19 i znoszeniu obostrzeń

Czy Komisja Europejska zapewni dostawy odpowiedniej liczby szczepionek przeciwko COVID-19 do Polski i innych państw Unii Europejskiej? Czy opóźnienia w dostarczeniu szczepionek spowolnią pełne otwarcie polskiej gospodarki? I czy zmiana na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych wpłynie na relacje Polski z USA? M.in. o to Piotr Kubiak pytał Gościa Dnia Radia Gdańsk, którym był Piotr Müller, słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości, rzecznik prasowy rządu.

20 stycznia Joe Biden został oficjalnie prezydentem USA. Gratulacje złożyli mu m.in. Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki, wyrażając nadzieję na dalszą, dobrą współpracę obu krajów. - Polskę i Stany Zjednoczone łączy strategiczne partnerstwo i spodziewamy się dobrej kontynuacji. W związku z tym - w zakresie militarnym, bezpieczeństwa i gospodarczym - jestem przekonany, że nadal będą realizowane wspólne projekty - zapowiedział Piotr Müller. Jego zdaniem nie są zagrożone podpisane wcześniej umowy, na przykład w zakresie dostaw gazu. - Wszystkie umowy dotyczące dostaw gazu i surowców energetycznych mają charakter wieloletni - dodał.

Rozmowę zdominował jednak temat opóźnień w dostawach szczepionek przeciw COVID-19. - Jesteśmy w mechanizmie zakupowym Unii Europejskiej, w związku z tym aktywność premiera, by wyraźnie negocjować. Zaliczamy się do jednych z największych globalnych klientów w zakresie dostaw i firmy muszą brać to pod uwagę - zaznaczył rzecznik rządu.

- Przed nami posiedzenie Rady Europejskiej. Podczas tej dyskusji będą poruszane kwestie związane ze szczepionkami. To wyzwanie niezależne od państw UE, ponieważ dostawcami są firmy farmaceutyczne. W tej chwili trwa ograniczenie dostaw. Liczymy, że wrócą one do podobnego, a nawet wyższego poziomu. Wtedy będziemy mogli w pełni uruchomić system szczepionkowy w Polsce - podkreślił Piotr Müller.

- W ramach UE została podjęta decyzja, że umowy na dostawy szczepionek będą miały charakter ogólnoeuropejski. Umowę ramową zawiera Komisja Europejska, natomiast później, na podstawie wynegocjowanego parytetu, finalne umowy podpisują państwa członkowskie i to one ostatecznie płacą za szczepionkę - wyjaśnił. - Czym innym jest kwestia umowy, czym innym jej realizacji. Polska i inne kraje podkreślają element solidarności europejskiej, według którego wszelkie dostawy szczepionek będą dzielone w sposób sprawiedliwy na poziomie unijnym. W tej chwili nie ma informacji, żeby Niemcy skorzystały z dostaw szczepionek z innego źródła, więc liczę na to, że tego nie zrobią i nadal będzie to realizowane w ramach solidarnościowego mechanizmu, zgodnie z ustaleniami na poziomie Rady Europejskiej - stwierdził Gość Dnia Radia Gdańsk.

Obecne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa obowiązują w Polsce do końca stycznia. Czy od lutego możemy spodziewać się ich poluzowania? - W krajach Europy Zachodniej trend jest odwrotny. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną Niemcy zdecydowały się na twardy lockdown do 14 lutego. Nawet liberalna Szwajcaria podjęła decyzję o ograniczeniach, a Francja wprowadziła godzinę policyjną codziennie między 18 a 6 rano. To pokazuje skalę zagrożeń - wyjaśnił rzecznik rządu.

- Ostatnie miesiące nauczyły wszystkich na świecie, że prognozowanie kwestii związanych z epidemią z dużym wyprzedzeniem jest niezwykle trudne, tym bardziej, że zmieniają się zachowania społeczne. W tym trudnym czasie, mimo że jesteśmy zmuszeni wprowadzać ograniczenia, ważne są instrumenty finansowe, które uruchomiliśmy - przypomniał Piotr Müller, zaznaczając, że od początku trwania epidemii na samo tylko Pomorze trafiło 11 miliardów złotych.