Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Anna Rębas

17:10

środa,

13 stycznia 2021

Nowoczesne laboratoria, magazyny oraz sprzęt do badań. Rozmowa o planowanej budowie Centrum Offshore

Kolejną inwestycją Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, planowaną tym razem na terenie Gdańska, będzie budowa nowoczesnego budynku Centrum Offshore. Będzie on poświęcony zakładom i jednostkom Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które obecnie zlokalizowane są w różnych częściach Trójmiasta.

Będą się tu również mieścić najwyższej klasy akredytowane laboratoria dostosowane do wymagań stawianych przez nowoczesną gospodarkę morską: geotechniczne, ochrony środowiska oraz elektroniki morskiej. W planie inwestycji przewidziano również magazyny do przechowywania pobranego materiału do badań naukowych oraz sprzętu do badań morskich. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada biuro projektowe Pas-Projekt. Umiejscowienie Centrum Offshore przy ulicy Roberta de Plelo na Nabrzeżu Wisłoujście w Gdańsku nie jest oczywiście przypadkowe.

- Lokalizacja budynku z bezpośrednim dostępem do nabrzeża przełoży się na dużą oszczędność czasu i pieniędzy dla potencjalnych klientów - mówi dr hab. Maciej Matczak prof. UMG, dyrektor Instytutu Morskiego. – Usprawni także obsługę pływających jednostek badawczych, statków IMOR oraz IMOROS. Skupienie zakładów i jednostek Instytutu w jednym budynku usprawni realizację projektów badawczych i rozwojowych już poprzez ułatwioną komunikację i zarządzanie tymi pracami. Zależy nam na tym, aby tworzyć tzw. „local content", aby jak największa część badań była prowadzona w Polsce - dodał.

Innowacyjne centrum zintegrowanych laboratoriów badawczych środowiska morskiego dla przemysłu offshore" jest odpowiedzią na obserwowany od kilku lat dynamiczny rozwój przemysłu morskiego i rosnący popyt na wsparcie naukowo-badawcze dla rynku offshore, szczególnie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.