Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Anna Rębas

17:10

poniedziałek,

11 stycznia 2021

Na Pomorzu rozpoczęły się obchody Roku Jakubowego. "To czas radości odkrycia, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami"

1 stycznia w kościele katolickim - już po raz 120. - rozpoczął się Rok Święty Composteliański. Jak zainaugurowano go w Gdańsku? Co planują organizatorzy na Pomorskiej Drodze Św. Jakuba? O tym Anna Rębas rozmawiała z koordynatorem diecezjalnym Roku Jakubowego na Pomorzu, księdzem Adamem Jeszką.

- Przez najbliższe miesiące, od stycznia do kwietnia, będziemy wędrować odcinkami Pomorskiej Drogi św. Jakuba do Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku. Przed nami, pod koniec stycznia, wyjście z Bazyliki Mariackiej do kościoła ponorbertańskiego w Żukowie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz, dnia następnego, krótkie spotkanie w Archikatedrze Oliwskiej z Przemysławem Opłockim, autorem książki "Camino inaczej". W lutym kontynuujemy nasze przejście pomorskim szlakiem św. Jakuba - z Żukowska idziemy do Kartuz - powiedział ksiądz Adam Jeszke.

- Przed nami także w najbliższych miesiącach wspólna kąpiel w morzu. Pielgrzymi udający się do Santiago de Compostela kończyli pielgrzymkę kąpielą w miejscowości Finisterra, Koniec Świata. To była symboliczna kąpiel, oczyszczenie z grzechów. W naszym przypadku będzie wspólne morsowanie w Bałtyku z muszlami św. Jakuba Apostoła. Każdy z uczestników tej kąpieli otrzyma charakterystyczną muszlę przegrzebka, która jest symbolem Camino de Santiago, Drogi św. Jakuba Apostoła - dodał nasz gość.

- Rok Święty Composteliański to czas radości odkrycia, że wszyscy jesteśmy pielgrzymami, a naszym zadaniem jest zostawianie jak najwięcej śladów dobra, ciepła, życzliwości, serdeczności w środowiskach, w których żyjemy - podsumował koordynator diecezjalny Roku Jakubowego na Pomorzu.