Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

08:30

wtorek,

24 listopada 2020

WOT wsparciem w czasie pandemii. Kmdr Tomasz Laskowski: jesteśmy zaangażowani m.in. w tworzenie szpitali tymczasowych

Pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej bierze udział w różnych akcjach pomocowych na Pomorzu. Są wsparciem dla medyków i seniorów, pracują też przy tworzeniu szpitali tymczasowych w Sopocie i Gdańsku, mówił na naszej antenie komandor Tomasz Laskowski, dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Rozmawiał Jarosław Popek.

 

- Wspieramy policję w zakresie weryfikacji i przestrzegania zasad kwarantanny. Nasze zadanie jest związane z tym, żeby sprawdzić, czy osoby, które przebywają na kwarantannie, nie potrzebują jakiegoś wsparcia psychicznego czy fizycznego, np. zakupów - zaznaczył gość Radia Gdańsk.

 

- 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej jest już zaangażowana w realizację szpitala tymczasowego w sanatorium MSWiA w Sopocie. Będziemy odpowiedzialni za awaryjne zasilanie, w momencie gdy nastąpi przerwa w dostawach. Do ubiegłego tygodnia ewakuowaliśmy dotychczasowe wyposażenie - powiedział Tomasz Laskowski.

 

- Drugim obiektem, który będziemy wspierali, jest szpital tymczasowy, który będzie przygotowywany w AmberExpo. Tam nasi żołnierze będą pomagali w zakresie transportu i dostaw sprzętu, i rozstawiania tego wszystkiego w tym obiekcie - mówił. - Na mój stan wiedzy, szpital tymczasowy w AmberExpo powinien być przystosowany do przyjmowania pierwszych pacjentów pod koniec grudnia. Konkretne daty poznam jeszcze dzisiaj - dodał.
 

Do pracy w szpitalu w sanatorium MSWiA potrzebnych jest 200 osób, a w halach AmberExpo 560. Placówki mają zacząć działać w grudniu, a szczegóły można znaleźć na stronie szpitaletymczasowe.gda.pl.