Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Anna Rębas

17:10

poniedziałek,

05 października 2020

Jak będzie wyglądać inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim? Odpowiada rektor Adam Weintrit

Uniwersytet Morski rozpoczął nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja zaplanowana jest na sobotę 10 października na Darze Młodzieży. Już teraz władze uczelni przestrzegają przed pochopnymi zachowaniami studentów. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która paraliżuje naukę także na wyższych uczelniach.

"Prosimy o nieorganizowanie oraz nieuczestniczenie w wydarzeniach skupiających ludzi, o przestrzeganie zasad higieny oraz unikanie osób chorych, a także miejsc, w których wirus występuje. Drodzy studenci, apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek, abyście w tym okresie zachowali spokój, a swoją prawidłową postawą dawali przykład innym" - taki komunikat przeczytać możemy na stronie Uniwersytetu Morskiego.

Z rektorem uczelni Adamem Weintritem rozmawiała Anna Rębas.

- Mam nadzieję, że będziemy mogli przeprowadzić tę ceremonie, na wolnym powietrzu, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Oczywiście Dar Młodzieży nie jest z gumy, sto osób będzie na pokładzie statku, a dla pozostałych przygotujemy na Skwerze Kościuszki krzesła w dużych odległościach, by nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo - mówił.

- Podpatrujemy, co się dzieje na innych uczelniach, próbujemy naśladować niektóre świetne pomysły, przygotowaliśmy kilka scenariuszy. Główny polega na tym, że chcemy przeprowadzić zajęcia mieszane. Część tych, które da się przeprowadzić komputerowo, będziemy prowadzić, korzystając z tej właśnie formy edukacji. Jeśli chodzi o symulatory, laboratoria, tego nie da się zrobić on-line i trzeba nauczyć studentów fachu w tak zwanym "realu". Po każdych zajęciach sale, sprzęt będą dezynfekowane, będzie krótka przerwa, by grupy się nie spotykały - podkreślał.


(Fot. materiały prasowe)