Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Alicja Samolewicz-Jeglicka

17:10

czwartek,

17 września 2020

Nowa rzeczywistość muzealnictwa. Dr Karol Nawrocki: "Muzeum w XXI wieku to nie tylko wystawa główna"

Zespół Luxtorpeda zagra w czwartek wieczorem w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To koncert ku pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego. Takie inicjatywy jak koncerty to dodatkowa działalność muzeum. Ale nie jedyna - to również debaty, prezentacje filmów... Jak w XXI wieku działają muzea? Jakie plany na najbliższe miesiące ma Muzeum II Wojny Światowej?

O czwartkowym koncercie oraz o planach na przyszłość Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z Karolem Nawrockim, dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej.

 

- Muzeum w XXI wieku to nie tylko wystawa główna i wystawy czasowe, ale także rozwiązania edukacyjne, multimedialne, sztuka, konferencje naukowe, koncerty... Wykorzystujemy różne narzędzia, by opowiadać najnowszą historię Polski. To jest zadanie, od którego nie może odejść żadne muzeum - mówił dr Karol Nawrocki. - Współczynnik tzw. "umuzealnienia" w Polsce nie jest wysoki. Ostatnie inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzmacniają go, ale jesteśmy daleko od krajów Europy Zachodniej czy Estonii. Widzimy jednak, że muzea cieszą się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu każdego roku mamy blisko 600 tys. gości - dodał.