Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Anna Rębas

17:15

środa,

09 września 2020

Światowy Dzień FAS. "W ciąży nie ma bezpiecznej dawki alkoholu. Żadna matka nie powinna ryzykować życia dziecka"

9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS. Szacuje się, że z płodowym zespołem alkoholowym przychodzi na świat 1 na 900 dzieci. To więcej niż rodzi się z zespołem Downa.

Niestety, według badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, co trzecia kobieta między 18 a 40 rokiem życia spożywała alkohol w czasie ciąży, dlatego bardzo ważne jest uświadamianie o zagrożeniach, jakie niesie za sobą nawet jednorazowe sięgnięcie po kieliszek.

Z myślą o osobach dotkniętych Płodowym Zespołem Alkoholowym powstała fundacja Fascynacje. Z terapeutką Alicją Wiaduch rozmawiała Anna Rębas.

- Alkohol ma właściwości, powodujące zaburzenia genetyczne. Może być przyczyną chorób już nawet we wczesno-dziecięcym okresie. Są to często wady serca, choroby nerek, są to też problemy natury psychicznej. Następują uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego - mówiła terapeutka.

- Nie ma bezpiecznej dawki. Żadna mama nie powinna ryzykować życia dziecka spożyciem czegokolwiek w okresie ciąży - podkreślała Alicja Wiaduch.

 

(Fot. Pixnio)