Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

17:10

wtorek,

08 września 2020

Czy w Polsce może rodzić się więcej dzieci? Wiceminister Barbara Socha omawia rządową strategię demograficzną

Rząd pracuje nad strategią demograficzną. Dzięki niej ma w Polsce rodzić się więcej dzieci. Jak mówiła w Radiu Gdańsk wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha, dokument jest już gotowy, a zawarte są w nim kompleksowe rozwiązania. Rozmawiał z nią Andrzej Urbański.

- Dzieje się bardzo dużo i trudno wyodrębnić dokładnie, co jest zasługą tej strategii, która jeszcze nie została zakomunikowana opinii publicznej. Jest ona w fazie ostatnich szlifów. To bardzo kompleksowa strategia. Dokument zwraca uwagę na wszystkie kluczowe czynniki, mające wpływ na formowanie się rodzin i w konsekwencji na dzietność w Polsce. Z tego punktu widzenia jest ona bardzo nowatorska. Jako rząd pracujemy nad wieloma tematami. Mogę wspomnieć o dostępności mieszkań dla młodych osób, które rozpoczynają swoje dorosłe życie i próbują realizować swoje plany, również te związane z budowaniem rodziny - tłumaczy wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha.

- Oprócz mieszkań jest cała polityka finansowa - zarówno 500+, jak i rozwiązania podatkowe. Trzecim rozwiązaniem jest budowanie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym oraz rozwiązania dotyczące rynku pracy, czyli to, w jaki sposób jesteśmy w stanie godzić życie zawodowe z osobistym, szczególnie w kontekście rodziców - wyliczała wiceminister. 

(Fot. gov.pl)