Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

08:30

środa,

12 sierpnia 2020

Prof. Krzysztof Kubiak o sytuacji na Białorusi: realne możliwości wpływu tak zwanych autorytetów są ograniczone

To, co dzieje się na Białorusi na kluczowe znaczenie dla Polski - mówił w Radiu Gdańsk profesor Krzysztof Kubiak, ekspert ds. bezpieczeństwa. W Mińsku i innych miastach od niedzieli trwają protesty po ogłoszeniu wygranej Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich. Rozmowę prowadził Artur Kiełbasiński.

- Sytuacja na Białorusi może mieć wpływ na bezpieczeństwo w regionie - uważa Krzysztof Kubiak. Podkreślał także to, w jaki sposób Łukaszenka doszedł do władzy. - Chcemy widzieć w nim wyłącznie autorytarnego przywódcę, ale ten szczególny system, stworzony przez Łukaszenkę, był rodzajem szczególnej umowy społecznej. Wykorzystał lęki Białorusinów. Przed odejściem od względnego bezpieczeństwa socjalnego czasów sowieckich i postępującym różnicowaniem dochodów.

Poruszony został także temat potencjalnych zmianach systemu na Białorusi. - Przy obecnie definiowanych interesach rosyjskich, jakikolwiek eksperyment, porównywany z kolorowymi rewolucjami, może spotkać się z ostrą, by nie powiedzieć brutalną, reakcją Moskwy - komentował Kubiak.

W odpowiedzi na pytanie, dotyczące potencjalnego wpływu na działania Łukaszenki, prof. Krzysztof Kubiak wyraził pesymizm. - Realne możliwości wpływu są ograniczone. Nie sądzę, żeby apele tzw. autorytetów utorowały sobie drogę, jeśli nie będą za nimi szły konkretne korzyści dla niego i jego ekipy - powiedział.