Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Beata Gwoździewicz

08:30

czwartek,

30 lipca 2020

"Elektroniczna izolacja" wśród młodzieży w czasie pandemii. Jak rodzic może pomóc dziecku w takiej sytuacji?

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przeprowadziła badania, z których wynika, że co ósmy nastolatek ma problemy ze zbyt częstym korzystaniem z internetu. Częściej ten problem dotyka młode dziewczyny. Czy jest to wina rodziców? Jak można pomóc nastolatkom, które w trakcie pandemii jeszcze bardziej zanurzyły się w elektroniczną izolację?


Beata Gwoździewicz rozmawiała z koordynatorem centrum pomocy dzieciom - fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - Krzysztofem Sarzałą.

 

 - Nie oskarżałbym wszystkich na prawo i lewo - nie wiem, czy jest to wina rodziców. Taki mamy świat i warto byłoby go zmieniać. To, że dziewczynki częściej popadają w ten problem wynika z tego, że czują się one bezpieczniej wpatrzone w ekran smartfona. Chłopcy bywają bardziej spontaniczni, co często obraca się przeciwko nim, bo częściej wpadają w używki - mówił Krzysztof Sarzała. - Należy zastąpić internet czymś ciekawym. Chodzi o to, żebyśmy najpierw poznali swoje dziecko. Ważne jest, żebyśmy poszli za dzieckiem, a nie wciągali je w swoje hobby. Trzeba się zastanowić, co będzie dla niego atrakcyjne w tym nowym, bardzo ciekawym świecie - dodał.