Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

08:30

czwartek,

09 lipca 2020

Czy przez "21 Tez Samorządowych" podatki nad morzem drastycznie wzrosną? Poseł Jarosław Wałęsa unika odpowiedzi

W przedostatnim dniu kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich Gościem Dnia Radia Gdańsk był poseł Platformy Obywatelskiej Jarosław Wałęsa. Artur Kiełbasiński pytał go m.in. o jego stosunek do przekopu Mierzei Wiślanej, internetowy wpis scenarzysty Andrzeja Saramonowicza i niektóre punkty programu wyborczego Rafała Trzaskowskiego.

- W tej chwili nie ma dobrze funkcjonującego Sejmu w Polsce. Posiedzenia wszystkich komisji nie są zwoływane przez przewodniczących, a przez panią marszałek. Władza, która próbuje ograniczyć prawa parlamentarzystów, jest nieskuteczna - ocenił Jarosław Wałęsa.

Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł się też do przekopu Mierzei Wiślanej.

- Ja byłem od początku przeciwny temu pomysłowi. Moim zdaniem ten projekt jest utopijny, ale wstrzymanie prac w tej chwili to byłoby marnotrawstwo pieniędzy publicznych - zastrzegł.

Artur Kiełbasiński pytał Gościa Dnia o popierający Rafała Trzaskowskiego i adresowany do kobiet wpis Andrzeja Saramonowicza. Scenarzysta napisał: "Jeżeli czujesz się zagubiona i przytłoczona tymi wszystkimi debatami, nie znasz się na polityce i nie wiesz, na kogo głosować, zrób jak z samochodem - niech wygra ładniejszy".

- Takie wpisy, takie memy trzeba traktować z przymrużeniem oka. Są ich dziesiątki, jeśli nie setki dziennie. Niektóre są mądre, a inne głupawe i nie trzeba windować ich do skali, na którą nie zasługują - stwierdził Wałęsa, zgadzając się z prowadzącym, że żart Saramonowicza był jednym z tych "głupawych".

Artur Kiełbasiński dopytywał też o promowane przez Rafała Trzaskowskiego "21 tez samorządowych", w myśl których zlikwidowane mają zostać minimalne i maksymalne stawki podatków lokalnych. Czy nie należy się obawiać, że np. w Gdańsku znacznie wzrosną opłaty za nieruchomości? Na to pytanie poseł PO unikał odpowiedzi, by ostatecznie zdobyć się na ogólnikową deklarację.

- Nic nie zostanie zmienione - czy podnoszenie, czy obniżanie podatków - bez odpowiednich analiz i procedury legislacyjnej. Rafał Trzaskowski chce być gwarantem Polski, w której będzie tworzone dobre prawo, prawo służące obywatelom, wychodzące naprzeciw ich potrzebom i angażujące ich w jego tworzenie - zapowiedział.