Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

08:30

czwartek,

02 lipca 2020

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: "Kapitał ma swoją narodowość. Duży biznes, korzystając z rynku, musi spełniać zadania społeczne"

Fuzja Lotosu i Orlenu - kiedy do niej dojdzie? Jaki jest plan konsolidacji Orlenu i Energi? Jaka jest przyszłość zielonej energii? Między innymi te tematy poruszyliśmy w porannej audycji Gość Dnia Radia Gdańsk.
Gościem Jarosława Popka był Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

PKN Orlen przekazał 100 milionów złotych na walkę z koronawirusem. Jak podkreślał Daniel Obajtek, kapitał ma narodowość i krajowy biznes musi spełniać zadania społeczne. 

- PKN Orlen przekazał już pieniądze na walkę z koronawirusem. Trafiły one do szpitali, ośrodków pomocy społecznej, służb mundurowych. Zakupiono kombinezony, respiratory, samochody, maski, była to także pomoc finansowa. Orlen stanął na wysokości zadania. Jesteśmy firmą narodową, zarabiamy, więc musimy też spełniać zadania społeczne. To jest nasz rynek, nasz kraj, nasi obywatele. Duży biznes, korzystając z tego rynku, musi spełniać zadania społeczne. Jeszcze raz powtarzam, kapitał ma swoją narodowość. Wcześniej wmawiało nam się inaczej. Gdyby nie miał narodowości, Orlen i inne spółki skarbu państwa nie miałyby możliwości tak szerokiego reagowania podczas pandemii. Biznes musi mieć ludzką twarz, potrafić dzielić się z klientami, z Polakami - tłumaczył.

Daniel Obajtek tłumaczył powody łączenia Orlenu z Energą.

- Jeżeli chcemy być Europejczykami pełną parą, to nie możemy mieć gospodarki postsowieckiej z małymi spółkami. Europa, która bardzo mocno się rozwija, już dawno ma takie procesy za sobą. My po to się łączymy, żeby móc inwestować w duże projekty - tłumaczył prezes PKN Orlen.

- Niskoemisyjna czy zeroemisyjna energetyka wymaga miliardowych nakładów. Jeżeli taka firma jak Energa nie miałaby solidnego partnera finansowego, nie byłoby ją stać na przeprowadzenie inwestycji w tym zakresie - dodał.

Prezes PKN Orlen odniósł się też do fuzji z Lotosem.

- Cały czas negocjujemy z Komisją Europejską, jesteśmy w trakcie bardzo intensywnych rozmów. Mogę tylko potwierdzić, że ta decyzja zapadnie w lipcu. To jest pewne. Wszystko inne to spekulacje.