Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

08:30

piątek,

05 czerwca 2020

Są problemy z wynagradzaniem nauczycieli za nadgodziny. Bożena Brauer z "Solidarności": te pieniądze się im należą

W kilku gminach na Pomorzu były problemy z wypłacaniem pieniędzy nauczycielom za nadgodziny - mówiła w Radiu Gdańsk Bożena Brauer, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Zaznacza, że mimo nauczania on-line, wiele osób godziny ponadwymiarowe przeprowadzało.

Z Bożeną Brauer, przewodniczącą Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, o rozpoczynających się w poniedziałek maturach, sytuacji uczniów i nauczycieli w czasie pandemii oraz przygotowaniach dzieci i młodzieży do wakacji, rozmawiał Jarosław Popek.

 

- Szkoły przygotowują się do egzaminów bardzo solidnie. Wiem, że podjęto wszelkie możliwe środki ostrożności. Stres jest duży, bo zawsze towarzyszy maturze, a tym bardziej teraz, w tych warunkach. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Wiem, że wszyscy przygotowują się, aby spełnić konieczne procedury. Myślę, że damy radę - mówiła przewodnicząca.


- Nauczanie zdalne to nowe doświadczenie dla wszystkich. Początek był bardzo trudny. Myślę, że teraz zostało to już opanowane. Nauczyciele mówią, że nigdy tak dużo nie pracowali. Przygotowanie do lekcji wymaga dużo więcej czasu, podobnie sprawdzanie i komentowanie prac uczniów - zauważyła Bożena Brauer. - Niestety wiemy, że w kilku gminach w województwie były problemy z wypłatami za godziny ponadwymiarowe, mimo że nauczyciele je przeprowadzili. Opinia związku "Solidarność" mówi jednoznacznie, że należą się środki za godziny ponadwymiarowe, niezależnie od tego, czy były wypracowane, czy nie. Wiemy, że są z tym duże problemy w takich gminach jak Szemud czy Kwidzyn - tłumaczył gość Radia Gdańsk.

 

- Ostatnie dwa lata były bardzo trudne w szkołach. Mamy nadzieję, że od 1 września wrócimy do szkół. Oby tak było, ale nikt nie jest w stanie tego zapewnić. Nauczycielom także bardzo na tym zależy. Słychać też, że uczniowie również tęsknią za szkołą - przyznała Bożena Brauer.

 

Minister Edukacji Narodowej zapowiedział, że nauczanie zdalne potrwa do końca roku szkolnego. W poniedziałek natomiast rozpoczną się matury. Odbędą się tylko w formie pisemnej, nie będzie części ustnej.

 

(Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl)