Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Beata Gwoździewicz

17:10

poniedziałek,

25 maja 2020

Kiedy można spodziewać się szczepionki na koronawirusa? Badaczka: "Jesień to bardzo optymistyczny wariant"

Wprowadzenie na rynek szczepionki przeciwko Covid-19 już jesienią to bardzo optymistyczny scenariusz - mówiła w Radiu Gdańsk dr Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. Zespół gdańskich naukowców pod jej kierownictwem prowadzi prace nad bezpiecznym wprowadzeniem na rynek
szczepionki przeciwko koronawirusowi.

- Państwo chcieliby usłyszeć, że szczepionkę uzyskamy bardzo szybko. Prawda jest jednak taka, że nie umiemy jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy to się stanie. Robimy wszystko, żeby było to jak najwcześniej, niestety proces jest skomplikowany i długotrwały. W przypadku takiej pandemii jak ta, część z etapów możemy skrócić i przyspieszyć - powiedziała Ewelina Król.

- Nie sądzę, żeby szczepionka pojawiła się już jesienią. Jest to bardzo optymistyczny wariant, myślę, że nie będzie to tak szybko. Jeżeli patrzymy na dane, nie wygląda to aż tak dobrze. Jakieś wstępne oszacowania skuteczności pokazały pozytywne wyniki, jednak żadne dane nie zostały udostępnione. Musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: szczepionka zaproponowana przez firmę Moderna opiera się na matrycowym RNA. Żadna szczepionka oparta na mRNA nie została nigdy dopuszczona do stosowania u ludzi. Nie możemy mieć żadnych wątpliwości, a badania muszą być tak przekonywujące, żeby lek dopuścić na szeroką skalę - dodała.
 
(Fot. Pixabay/Dimitri Houtteman)