Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Alicja Samolewicz-Jeglicka

17:10

czwartek,

21 maja 2020

Program "Czyste Powietrze" z nowymi zasadami. Marcin Osowski: uproszczony formularz i szybsze rozpatrywanie wniosków

Program Czyste Powietrze - mający na celu poprawę jakości powietrza między innymi dzięki eliminacji starych kotłów - ma nowe zasady składania wniosków. Teraz to rozpatrywanie wniosku w 30, a nie jak do tej pory 90 dni. Uproszczony został też formularz. Uzyskać można do 5 tysięcy złotych na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Marcin Osowski wyjaśnia, że "mieszkańcy Pomorza najchętniej składają wnioski na wymianę starych kotłów, część decyduje się na instalację pompy ciepła, a niektórzy decydują się też na panele fotowoltaiczne".

Program "Czyste Powietrze" jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Można dostać nawet 30 tysięcy złotych dotacji na wymianę źródła ciepła oraz na prace związane z termomodernizacją. W ciągu dwóch lat funkcjonowania programu do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wpłynęło ponad osiem i pół tysiąca wniosków. Podpisano prawie 7 tysięcy umów i wypłacono 40 milionów złotych.