Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

08:30

środa,

25 marca 2020

"Solidarność" apeluje o zawieszenie opłat za emisję CO2: "To istotne wsparcie. Unia poradzi sobie bez tych środków"

NSZZ "Solidarność" złożył do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie zawieszenia pobierania opłat za emisję CO2 w związku z pandemią koronawirusa. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda ocenił, że "to miliardy złotych, które dzisiaj potrzebne są polskiej, ale i unijnej gospodarce. To również gwarancja niepodnoszenia cen energii dla odbiorców indywidualnych, którzy, z powodu obniżenia zarobków lub nawet z powodu utraty pracy, mogą nie być w stanie płacić wyższych rachunków za prąd".

Pozostałe powody, które wpłynęły na podjęcie decyzji o złożeniu wniosku, wymieniał na antenie Radia Gdańsk Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Rozmawiała Olga Zielińska.

- W sytuacji kiedy środki finansowe w każdym państwie są potrzebne na walkę z koronawirusem, uwolnienie tych środków na niedługi czas byłoby na pewno istotnym wsparciem dla gospodarek. Myślę, że Unia Europejska poradziłaby sobie bez tych środków - podkreślał Krzysztof Dośla.

Podczas rozmowy poruszono także kwestię tarczy antykryzysowej. Niektóre z proponowanych przez rząd rozwiązań "Solidarność" popiera, ale zgłasza także własne postulaty.

- Jest cały szereg uwag, bo szczegóły budzą wiele pytań. Chcielibyśmy jednak, żeby już na etapie konstruowania przepisów uwzględnić postulaty różnych środowisk. Tak, żeby ta pomoc była realna i rzeczywiście służyła utrzymaniu miejsc pracy, wsparciu przedsiębiorców i wszystkich, którzy ze względu na pandemie otrzymują niższe zarobki albo nie mogą wykonywać swojej pracy w ogóle - podkreślał związkowiec.