Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

08:30

wtorek,

14 stycznia 2020

Bogdan Oleszek: "Będę zabiegał o wspólne obchody 40. rocznicy porozumień sierpniowych"

W pierwszą rocznicę śmierci Pawła Adamowicza Gościem Dnia Radia Gdańsk był Bogdan Oleszek, były przewodniczący Rady Miasta Gdańska, wieloletni współpracownik zamordowanego prezydenta miasta. Oprócz wspomnień o tragicznych wydarzeniach sprzed roku Artur Kiełbasiński w rozmowie poruszył też m.in. temat planowanych obchodów 40-lecia porozumień sierpniowych.
- O zamachu na Pawła Adamowicza dowiedziałem się w domu. Nie zdawałem sobie sprawy z powagi sytuacji. Pierwsze przekazy mówiły o tym, że czeka na karetkę. Kolejne SMS-y i maile - już o bardzo wielkim niebezpieczeństwie. Z tych tragicznych wydarzeń najbardziej utkwiła mi w głowie liczba osób uczestniczących w uroczystościach pożegnania prezydenta. Często słyszało się pod jego adresem krytyczne uwagi, ale wtedy wszyscy zjednoczyli się po jednej stronie - wspominał Bogdan Oleszek.


Były przewodniczący Rady Miasta Gdańska w sierpniu 1980 roku uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej, wchodził w skład prezydium zakładowej "Solidarności". Wierzy, że nadchodząca, 40. rocznica tych wydarzeń połączy zwaśnione strony.

- Chciałbym, żeby obchody 40-lecia porozumień sierpniowych były wspólne, żeby nie dzieliły. Będę bardzo zabiegał o to, by "Solidarność" oraz władze miasta i ECS w jakiś sposób się porozumiały. Taka gotowość powinna się znaleźć. Nie raz organizowaliśmy takie wydarzenia razem. Trzeba znaleźć wspólne stanowisko. Przy okazji 40. rocznicy Sierpnia '80 warto byłoby pokazać wspólnego ducha. Jako samorządowiec będę dążył do porozumienia - zadeklarował Bogdan Oleszek.