Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

17:10

czwartek,

05 grudnia 2019

7 grudnia Gala Białych Kołnierzyków, tym razem poświęcona będzie bokserowi z Auschwitz. "Nie walczył z przeciwnikiem siłą fizyczną, ale inteligencją"

Gala Białych Kołnierzyków już 7 grudnia odbędzie się w Gdańsku. Zostanie poświęcona legendzie polskiego boksu - Tadeuszowi "Teddy'emu" Pietrzykowskiemu, znanemu także jako bokser z Auschwitz. "Teddy" stoczył, według różnych szacunków, od 40 do 60 walk w Oświęcimiu - walk o śmierć i życie.
Gośćmi Andrzeja Urbańskiego byli: dyrektor muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki i Marcin Marczak, zawodowy bokser, właściciel klubu bokserskiego - "Ring 3City".

- Był to bardzo inteligentny pięściarz, nie walczył z przeciwnikiem siłą fizyczną, ale imponował przebiegłością i inteligencją. Wiadomo, walki w obozie były bestialskie. Pietrzykowski, wychudzony i odwodniony, walczył z przeciwnikami dwa razy większymi od siebie, którzy w obozie byli po tej drugiej stronie - mówił Marcin Marczak.

- To był pewien fenomen. Pietrzykowski nie był jedyny, w obozie walczył też np. Antoni Czortek oraz bokserzy z innych państw, którzy przymuszani walczyli o kawałek chleba czy margaryny. To była walka o śmierć i życie, wbrew wszelkim zasadom - dodał Karol Nawrocki.