Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Alicja Samolewicz-Jeglicka

17:10

piątek,

08 listopada 2019

"Ludzka godność wyraziła się w ruchu Solidarności". Ksiądz Władysław Zuziak o tym, czym jest godność i jak o nią walczyć

"Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy" - to tytuł dwudniowej konferencji, która odbywa się w Gdańsku. W piątek podczas niej została zawiązana Rada Naukowo-Programowa Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. O tym, jak dbać w dzisiejszych czasach o godność, szczególnie o godność pracownika i jak czerpać z fenomenu Solidarności Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z ks. prof. Władysławem Zuziakiem, dyrektorem Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności.

- Godność człowieka jest wpisana w naszą bogatą złożoną naturę ludzką, która ma charakter psychofizyczny. Ta godność jest taką podstawą, z której wyrastają prawa człowieka. Tak samo, jak i konstytucje państw w systemach demokratycznych, osadzają te prawa człowieka na godności ludzkiej. Czyli coś, co jest niezatarte, niepowtarzalne, co nie jest nadane przez społeczeństwa, przez prawo, stanowione przez ludzi, tylko coś, co jest związane nierozerwalnie z naturą ludzką – mówił ks. Władysław Zuziak.


- Czy trudno jest dziś walczyć o godność - zapytała Alicja Samolewicz-Jeglicka.

- Myślę, że tak. Godność jest zagrożona na wielu odcinkach, że się tak wyrażę. Często mówimy o tak zwanych uzależnieniach. Są te uzależnienia różnego rodzaju. Sprawiają, że nie jesteśmy do końca wolni i nie do końca możemy tę swoją godność zachować, ale drzemie ona w głębi każdego z nas. Ta godność wyraziła się np. w momencie, kiedy powstał ruch Solidarności, kiedy papież mówił: "Niech stąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi" - przypomniał ksiądz.

Na zdjęciu na pierwszym planie od lewej: prezes Radia Gdańsk Adam Chmielecki, ks. prof. Władysław Zuziak, ks. Ludwik Kowalski (fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment)

puch