Gość Dnia Radia Gdańsk

Prowadzi:  Anna Rębas

17:10

wtorek,

29 października 2019

Kierownik Muzeum Westerplatte: "Jestem pełen optymizmu, że znajdziemy szczątki wszystkich żołnierzy"

Co kryją w sobie tereny Westerplatte? Na to pytanie od kilku tygodni odpowiadają archeolodzy, pracujący na terenie dawnej wartowni nr 5. Od września naukowcy natrafiają na kolejne szkielety. We wtorek znaleziono ósmy. - To miejsce może się okazać wielką pomorską nekropolią, której miasto powinno nadać szczególne znaczenie - mówił kierownik Muzeum Westerplatte Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Rozmawiała z nim Anna Rębas.

Prace archeologiczne mają być kontynuowane do połowy listopada.

- Wydaje mi się, że na ósmym poległym się nie skończy, ale mówiłem to jeszcze przy pierwszym. Jestem pełen optymizmu, że znajdziemy szczątki wszystkich pochowanych w 1939 roku, którzy mieli być ekshumowani rzekomo w roku 1940. Myślę, że będzie to 10-11 poległych. Kiedy otworzymy wykop nad reliktami wartowni nr 5, może się okazać, że znajdziemy szczątki tych żołnierzy, o których nie wiedzieliśmy nawet, że tam byli - mówił Gość Radia Gdańsk.

Mariusz Wójtowicz-Podhorski podkreślił, że od początku władze Gdańska nie interesowały się badaniami na Westerplatte.

- Kilkanaście lat wcześniej sygnalizowałem bardzo głośno, że Westerplatte wymaga kompleksowych badań archeologicznych i nadal znajdują się tam szczątki żołnierzy. Mój głos był lekceważony i wyśmiewany przez władze Gdańska. Gdy zaczęliśmy badania w 2016 roku, spotkaliśmy się z krytyką. Teraz jesteśmy w trakcie piątego etapu badań i nie otrzymaliśmy żadnej pozytywnej odpowiedzi od władz. To jest niezwykle przykre, nikogo nawet nie było na pogrzebie ostatniego obrońcy Westerplatte, majora Ignacego Skowrona w 2012 roku - dodał.

CZĘŚĆ ROZRYWKOWA?

Gość Dnia Radia Gdańsk zaznaczył, że w 2007 roku władze miasta planowały zbudować na terenie Westerplatte marinę jachtową, miały też powstać kluby nocne, pole golfowe. Nie doszło to jednak do realizacji.

- Plan był taki, żeby wszystko pogodzić. Podkreślanie miejsca, jako symbolu polskiej historii, nie było na rękę tym planom. Jest pomnik, cmentarz, więc dlaczego miałaby nie powstać w jakimś obszarze część rozrywkowa? Nawet zbudowana przez poprzednie kierownictwo Muzeum II Wojny Światowej wystawa mówi o części rozrywkowej Westerplatte. Nawiązuje do XIX-wiecznego niemieckiego kurortu wypoczynkowego, a nie ma mowy o obronie Westerplatte - podkreślił Mariusz Wójtowicz-Podhorski.

 

 

cment copy

(Fot. Mariusz Wójtowicz-Podhorski)