Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

14:25

poniedziałek,

15 listopada 2021

Porozumienia między pracodawcami i pracownikami w Gdańsku. Ile ich zawarto i czego dotyczyły? [DIALOG SPOŁECZNY KLUCZEM DO ROZWOJU]

Aby ochronić miejsca pracy i uzyskać wsparcie z rządowych tarcz antykryzysowych, pracodawcy i przedstawiciele pracowników, w tym związki zawodowe, zawierali różnego typu porozumienia. W audycji "Dialog społeczny kluczem do rozwoju" Olga Zielińska rozmawiała o tym z Mariuszem Pokrzywińskim, Okręgowym Inspektorem Pracy w Gdańsku.


- W 2020 roku zawarliśmy 1620 porozumień, które zarejestrowaliśmy w Okręgowym Inspektoracie Pracy. Natomiast od stycznia do września 2021 roku 64 porozumienia. Jeżeli chodzi o zakłady, w których zarejestrowano porozumienia, dotyczące warunków i trybu wykonywania pracy w okresie obniżonego wymiaru pracy, były to 1304 porozumienia. Jeśli chodzi o warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego, to było 491 porozumień. Zawarto też 73 porozumienia, dotyczące wprowadzenia równoważnego czasu pracy w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy, 66 porozumień o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikających z umowy o pracy ok. 13 porozumień dotyczących skróconego odpoczynku - powiedział Mariusz Pokrzywiński.

Okręgowy Inspektor Pracy zastrzegł, że trudno dokładnie wyliczyć, ile miejsc pracy udało się uratować dzięki porozumieniom i tarczom antykryzysowym. Podał jednak szacunki.

- Mówi się, że około 2-3 milionów w skali kraju zostało uratowanych, a być może nawet więcej. Jeśli chodzi o sam Gdańsk, to trudno mi to zweryfikować, ale na pewno będzie to kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy uratowanych - podsumował Pokrzywiński.

norway grants plus dialog