Głos pracownika

Prowadzi:  Alicja Samolewicz-Jeglicka

18:00

poniedziałek,

02 sierpnia 2021

Napisanie pierwszego w życiu CV to nie taka prosta sprawa. Ekspertka zdradza, na co zwrócić uwagę [PRACA DLA MŁODYCH NA LATO]

Jak napisać pierwsze w swoim życiu CV? Dla wielu jest to spory problem, ponieważ osoby dopiero wchodzące na rynek pracy nie mają doświadczenia, a co za tym idzie – niewiele mogą wpisać. Szukający pracy stają też przed dylematem, jak przygotować CV, aby rekruter zwrócił na nie uwagę. Kkorzystać z gotowych szablonów? Jeśli tak, to z jakich? I czym się kierować, wybierając zdjęcie?

Na te tematy rozmawialiśmy z Agnieszką Śladkowską, twórczynią Gorilla Job, firmy wspierającej kandydatów na rynku pracy.


- Należy się zastanowić, czy jeśli w tym pierwszym CV niewiele mamy do napisania, czy ono na pewno jest najważniejsze. Prawda jest taka, że osoby dopiero się pojawiające na rynku pracy są bardzo do siebie podobne. Co zatem może zrobić taki kandydat, aby się wyróżnić spośród innych stu czy dwustu osób chętnych na dane stanowisko i zainteresować rekrutera? Należy pomyśleć nad tym, co napiszemy w wiadomości mailowej. CV staje się bowiem w takiej sytuacji mniej ważne – wyjaśniała Agnieszka Śladkowska.

Ekspertka radziła także, aby dobrze się zastanowić nad tym, co będzie wartością w ofertach, na które chcemy aplikować. - Czyli nie siadamy i nie wpisujemy wszystkiego, co nam przyjdzie do głowy, tylko aplikację dopasowujemy do konkretnego ogłoszenia. Trzeba przemyśleć, co będzie ciekawe dla rekrutera, co go zainteresuje. Błędem jest tworzenie CV bardzo ogólnego, bo ono jest wtedy dla nikogo i to mają wszyscy. Należy stworzyć aplikację atrakcyjną dla tej wybranej firmy. Oczywiście to zajmie więcej czasu, niż przygotowanie jednego wzoru, który "leci" do wszystkich, ale warto ten czas poświęcić – dodała.

Agnieszka Śladkowska podała też przykłady, co należy napisać w wiadomości skierowanej do rekrutera i radziła, aby przed złożeniem dokumentów zapoznać się ze specyfiką pracodawcy. Tłumaczyła ponadto, jakie znaczenie ma graficzne opracowanie dokumentów aplikacyjnych, gdzie można znaleźć gotowe szablony i w jakim formacie należy go zapisać oraz dlaczego nawet 90 proc. zdjęć, które są dołączane do CV, powinno zostać zmienionych.