Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

12:30

poniedziałek,

17 maja 2021

Jakie problemy rozwiąże ustawa modernizacyjna służb mundurowych? Strażacy: potrzeba pieniędzy m.in. na sprzęt i wzrost uposażeń

Niedawno powołano sejmową podkomisję stałą ds. modernizacji i rozwoju Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa. O potrzebach strażaków i wyczekiwanej przez nich ustawie w audycji "Głos Pracownika" Olga Zielińska rozmawiała ze starszym aspirantem Tomaszem Richertem z Komendy Miejskiej PSP w Gdyni, przewodniczącym Międzyregionalnej Pomorskiej Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".


- Oczekujemy, że będą znaczne nakłady na rozwój w służbie, na dodatkowy sprzęt, na modernizację budynków i że nie zabraknie też modernizacji uposażeń. Na to bardzo liczymy. Strażak, który przychodzi do służby, ma poniżej średniej krajowej, a praca jest niebezpieczna. Jak od roku widzimy, cały czas dokłada się nam dodatkowych zajęć, a warto by też pomyśleć o dodatkowych uposażeniach dla strażaków, żeby więcej zarabiali - powiedział st. aspirant Tomasz Richert.

- Pracuję w straży 25 lat i mogę powiedzieć, że bardzo dużo zmieniło się na lepsze, ale ten sprzęt wciąż się wybrakowuje. On jest codziennie intensywnie używany. I z tego powodu należy co jakiś czas ten sprzęt wymieniać i wprowadzać jakieś nowości - dodał.

Z drugiej części audycji dowiedzieliśmy się, kiedy pracodawca może skorzystać z przewidzianego w kodeksie pracy tzw. prawa do odwołania pracownika z urlopu w wyjątkowych sytuacjach. O jakie przypadki chodzi i czy wówczas możemy żądać rekompensaty za utracone wakacje? Poznaliśmy również nowy zawód przyszłości, którym jest dyrektor ds. produktywności.

(fot. Anna Rezulak / Agencja KFP)


am