Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

12:30

poniedziałek,

18 stycznia 2021

Pakt społeczny dla ratowania gospodarki po pandemii COVID-19. Ekspert: "Pandemia obnażyła wszelkie patologie rynku pracy"

Rząd proponuje pakt społeczny dla ratowania gospodarki po pandemii COVID-19. Rozmowy prowadzone są ze związkami zawodowymi i pracodawcami w ramach Rady Dialogu Społecznego. Jakie obszary są najważniejsze z punktu widzenia pracowników? O tym Olga Zielińska rozmawiała z Mateuszem Szymańskim, ekspertem Komisji Krajowego NSZZ "Solidarność".

- Dla "Solidarności" najważniejsze będą obszary związane ze zwiększeniem zabezpieczenia losów pracowników na rynku pracy, poprawy ich sytuacji ekonomicznej i socjalnej. Wiemy, że pandemia doskonale obnażyła wszelkie patologie rynku pracy, zbytnie uśmieciowienie, mówiąc kolokwialnie, a więc uelastycznienie form zatrudnienia. Wielu pracowników miało ograniczony dostęp do systemu ubezpieczeń społecznych, pojawiły się problemy z rosnącym stopniowo bezrobociem. Naszym celem jest także podniesienie zasiłków dla osób bezrobotnych - powiedział Mateusz Szymański.

Jeśli chodzi o końcowe wyniki, jesteśmy na etapie ustalenia obszaru do paktu społecznego. O ile praca minimalna nie była tematem wiodącym dla NSZZ "Solidarność", bo ostatnie kilka lat pokazało, że udało nam się dojść do tego poziomu, który był dla "Solidarności" celem, czyli połowy przeciętnego wynagrodzenia a nawet odrobinę więcej. Natomiast jeśli chodzi o klin podatkowy, to mamy tutaj ogromne wyzwanie. Polski system podatkowy jest regresywny, tak naprawdę bardziej obciąża osoby mniej zarabiające niż te, które otrzymują wyższe dochody. Mamy bardzo niski klin podatkowy, a więc bardzo szybko jako podatnicy zaczynamy płacić podatek od naszego wynagrodzenia, co może być dla samych pracowników czynnikiem nieco zniechęcającym do podjęcia pracy - zauważył Szymański.

- Chcielibyśmy zmniejszyć obciążenia podatkowe pracowników, jednocześnie zapewniając, że ten poziom klina podatkowego będzie przynajmniej zbliżony do poziomu europejskiego. Dla nas wszystkich oznaczałoby to bardzo wyraźną poprawę naszych dochodów - dodał ekspert Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

W audycji poruszono również temat nowych przepisów, które weszły w życie do kodeksu pracy lub zaczną wkrótce obowiązywać. O to Dominika Raszkiewicz zapytała Agnieszkę Dobrodziej z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.

Inkubator Starter razem ze Stadionem w Gdańsku stworzyli przestrzeń coworkingową. To specjalne miejsce do pracy dla przedsiębiorców, freelancerów czy start-upów. Czym się wyróżnia taki coworking od zwykłych biur? O tym Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z Agnieszką Pyrzanowską z gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter.