Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

12:30

poniedziałek,

11 stycznia 2021

"Pracodawcy chcieliby mieć zdrowego, wydajnego pracownika bez inwestowania w niego". Zmiany dotyczące profilaktycznej opieki zdrowotnej zatrudnionych mogą to zmienić

W "Głosie Pracownika" Olga Zielińska rozmawiała z Marią Ochman, przewodniczącą Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność", o zmianach w przepisach, dotyczących profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami. Czy są one konieczne?

- Zarówno dla pacjentów, jak i dla pracowników, to konieczne zmiany. Zwłaszcza, że mamy w ostatnim czasie utrudniony dostęp do służby zdrowia. Skupiając się na obszarze poszerzenia spektrum przypomnę, że w minionych latach ten zakres został mocno okrojony. W związku z zachorowalnością i nowymi jednostkami chorobowymi to rozszerzenie jest potrzebne i oby było skuteczne. Uchwalenie prawa to jedno, ale egzekwowanie to drugie - tłumaczy Maria Ochman.

- Problem tkwi w tym, że obserwujemy, jako pracownicy pewne kłopoty, jeśli chodzi o skuteczne przeprowadzanie badań lekarskich, przynajmniej w części grup zawodowych. Chcę zwrócić uwagę na to, że polska służba zdrowia od lat boryka się z olbrzymimi problemami, a pandemia nie poprawi tego na długie lata. Wydaje się, że położenie nacisku na tę formę kontroli jest dobrym sposobem na weryfikację skutków pandemii, których się spodziewamy - wskazuje przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".

- Jest szereg zastrzeżeń, jeśli mówimy o badaniach lekarskich. Pracodawcy chcieliby mieć zdrowego, wydajnego pracownika i najlepiej, gdyby nie trzeba było go badać i w niego inwestować. Przykro mi, niestety wciąż istnieje grupa takich szefów, którzy uważają pracownika za koszt, a nie za wartość, o którą trzeba szczególnie dbać. Mam nadzieję, że to pomoże przekonać pracodawców - podsumowuje Ochman.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 12 listopada 2020 r. przewiduje poszerzenie zakresu badania profilaktycznego pracownika o specjalistyczne badania konsultacyjne, badania dodatkowe, wyznaczane w krótszym terminie, jeśli będą wymagane, a także - w zależności od wskazań - badania otolaryngologiczne, neurologiczne, okulistyczne, dermatologiczne, alergologiczne lub psychologiczne.