Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

12:30

poniedziałek,

11 maja 2020

"Solidarność" ocenia ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli. "To odpowiedź na potrzeby społeczne"

Od środy, 6 maja, przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje w sprawie konkretnych placówek podejmują dyrekcja i organy prowadzące. Część samorządów, w tym Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Łódź, zdecydowała o otwarciu placówek w późniejszych terminach. Jak decyzję rządu ocenia oświatowa "Solidarność"?

O tym w audycji Głos Pracownika Olga Zielińska rozmawiała z Moniką Ćwiklińską, rzecznikiem prasowym Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

- Decyzja o możliwości otwarcia przez samorządy żłobków i przedszkoli, to odpowiedź na potrzeby społeczne. Ludzie, którzy mają małe dzieci, muszą po prostu wrócić do pracy, a często nie mają z kim ich zostawić. Dla nas jest najważniejsze, żeby działo się to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa - podkreślała Monika Ćwiklińska.

Rzecznik oświatowej "Solidarności" odniosła się do licznych głosów nauczycieli, którzy obawiają się, że mimo powrotu do placówek, dla części uczniów będą musieli kontynuować nauczanie zdalne. - Nie wyobrażamy sobie, żeby nauczyciel, który z jednej strony ma wykonywać swoją pracę na pełen etat w przedszkolu, po przyjściu do domu miał kontynuować nauczanie zdalne. Chyba że samorządy zapewnią wynagrodzenia za ten dodatkowy czas pracy - dodała.

Podkreśliła, że "Solidarność" ma świadomość większej liczby przepracowanych godzin przez nauczycieli. Monika Ćwiklińska odniosła się także do kwestii ich wynagrodzeń.

- Nauczyciele zgłaszają, że w tej sytuacji, która nas zaskoczyła, poświęcają więcej godzin na pracę. Część z nich mówi o 10 godzinach pracy dziennie. Uważamy, że paragraf 7. rozporządzenia, które weszło w życie 25 marca, określa, że nauczyciele powinni otrzymywać takie samo wynagrodzenie, jakie mieli zagwarantowane przed zawieszeniem zajęć. W praktyce to wygląda niestety różnie. Jako krajowa sekcja oświaty już w marcu przedstawiliśmy opinię prawna dotyczącą tego, które składniki wynagrodzenia i za jakie godziny należą się nauczycielom - mówiła Monika Ćwiklińska.

W audycji mówiliśmy także o problemach stomatologów i ich pacjentów, a także o nowym zawodzie menadżera cyfrowego wizerunku.

(Fot. Pixabay)