Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

12:30

poniedziałek,

20 kwietnia 2020

Czy Poczta Polska jest przygotowana na wybory korespondencyjne? "Nie będzie to dla nas nic nadzwyczajnego"

Jak w obecnym czasie radzą sobie pracownicy Poczty Polskiej i czy są przygotowani na dostarczenie pakietów do głosowania korespondencyjnego? O czym powinni pamiętać pracodawcy, rozważając zwolnienie pracowników z powodu przestoju w działalności? Czy służbowy laptop i telefon to dla pracownika udogodnienie, czy raczej uwiązanie? O tym wszystkim rozmawialiśmy w audycji Głos Pracownika.

O sytuacji pracowników Poczty Polskiej Olga Zielińska rozmawiała z Urszulą Szczepańską, przewodniczącą Komisji Podzakładowej NSZZ "Solidarność" Poczty Polskiej SA Oddział Gdańsk. - Na wyposażeniu są w tej chwili rękawiczki, płyny dezynfekujące. Jest obowiązek noszenia maseczek. W okienkach zamontowane zostały szyby, izolujące klienta od pracowników. Ratujemy się, jak możemy, w tych trudnych czasach. Nie zawsze jest ciągłość w dostawie, ponieważ jesteśmy dużą spółką, zatrudniającą ponad 80 tysięcy ludzi. Sama dystrybucja tych wszystkich środków zajmuje dość dużo czasu, Zdarzają się jedno-dwudniowe braki, ale generalnie jesteśmy ubezpieczeni - powiedziała Urszula Szczepańska.

Poczta Polska deklaruje, że jest przygotowana do przeprowadzenia wyborów drogą korespondencyjną. - Jeśli, jako operator pocztowy, zostaniemy zobligowani do przeprowadzenia tych wyborów, to nasz udział będzie taki, jak przy roznoszeniu wszystkich innych przesyłek, które dostarczamy na co dzień. Nie jest to coś nadzwyczajnego - skomentowała Urszula Szczepańska.

Z kolei Dominika Raszkiewicz spytała radcę prawnego Macieja Łagę z Uniwersytetu Gdańskiego o czynniki, które powinni uwzględnić pracodawcy, rozważający zwolnienie pracowników, z uwagi na przestój, spowodowany koronawirusem. - Pracodawca, jeśli zdecydowałby się na wypowiedzenie umów o pracę, musi liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić pracownikom za cały okres wypowiedzenia. W przypadku większych pracodawców, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, dochodzą jeszcze odprawy w wysokości do 3-miesięcznego wynagrodzenia pracownika, jeśli zatrudniony był powyżej 8 lat. Przy zwalnianiu trzeba też zachować odpowiednie procedury, a w przypadku umów na czas nieokreślony podać właściwie przyczynę zwolnienia - powiedział dr Maciej Łaga.

O ułatwieniach, o które warto pytać przy zmianie pracy, Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z Natalią Bogdan, założycielką i prezes agencji pracy Jobhouse. - W większości przypadków, szczególnie w pracy biurowej, telefon komórkowy i laptop to jest coś normalnego, coś, co daje nam większą elastyczność i swobodę, możliwość pracy z każdego miejsca na świecie. Dla większości osób to będzie udogodnienie, ale musimy akceptować fakt, że są osoby, które nie lubią takich rozwiązań - powiedziała Natalia Bogdan. Wyjaśniła też, czy mamy obowiązek odbierać telefon poza godzinami pracy.

 

(Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP)