Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

12:35

poniedziałek,

27 stycznia 2020

Osoby po 50. roku życia na rynku pracy. "Mówimy o korzystaniu z ich wiedzy, a nie ma regulacji, ułatwiających im współpracę z młodymi"

Jaka jest sytuacja pracowników po 50. roku życia na Pomorzu? I w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? O tym w audycji Olgi Zielińskiej Głos pracownika.
- Możliwości dla osób powyżej 50. roku życia jest sporo. Jedną z moich pasji jest historia Gdańska, język rosyjski. Teraz uczę się języka angielskiego, zapisałam się też na kurs na Politechnice Gdańskiej, związany z obsługą aplikacji internetowych. Mam nadzieję, że to mi przyniesie paletę, z której będę mogła coś wybrać - mówiła pani Małgorzata, która chce zmienić pracę.

- Jako młodzi pracownicy zrozumiemy, że dzisiejszy rynek pracy wymaga aktualizacji naszej wiedzy. Młodsi pracownicy powinni też uczyć starszych pracowników korzystania z aplikacji, mediów społecznościowych. Ogólnie przerwa po 6 godzinach pracy wynosi 15 minut. Dlaczego dla starszego pracownika nie może być dłuższa? - zaznacza Mateusz Szymański, specjalista w dziale Dialogu Społecznego i Polityki Społecznej w Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

W programie posłuchamy również o pojęciu luki kompetencyjnej i o poszukiwanych na rynku pracy menadżerach projektu.

(fot. Flickr/Holy Trinity Lutheran Church/https://flic.kr/p/2sDT4P)