Głos pracownika

Prowadzi:  Olga Zielińska

12:30

poniedziałek,

13 stycznia 2020

Krzysztof Dośla o bezpieczeństwie w polskich portach: "Zatrudniani są coraz gorzej wykwalifikowani pracownicy"

Dotychczas w Radiu Gdańsk sporo mówiliśmy o pracodawcach. Teraz chcemy oddać głos pracownikom. W pierwszym odcinku audycji Głos Pracownika odpowiedzieliśmy na pytanie czy praca w polskich portach jest bezpieczna. Z jednej strony trwa dobra koniunktura dla trójmiejskich portów, ale z drugiej narastają lub powstają zupełnie nowe problemy dotykające pracowników.

Gościem Olgi Zielińskiej był Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" i wiceprzewodniczący Pomorskiej Rady Dialogu Społecznego.


- Niestety w polskich portach tych wypadków jest coraz więcej. Związane jest to też z coraz większą liczbą przeładunków. Jednak jako organizacje związkowe sygnalizujemy też, że ostatnio zatrudniani są coraz gorzej wykwalifikowani pracownicy. Ale to nie tylko dotyczy polskich portów. Ten problem występuje również w innych branżach, gdzie wykorzystuje się pracowników niewykwalifikowanych albo tych, którzy pochodzą z państw ościennych. Dotyczy to głównie Ukraińców. Stanowią oni ponad 90 procent pracujących właśnie w ten sposób - mówił Krzysztof Dośla.

W audycji będzie można posłuchać także materiału Katarzyny Moritz o problemach pracowników w polskich portach, materiał Dominiki Raszkiewicz o zaostrzeniu przepisów dotyczących handlu w niedziele, a także rozmowę Iwony Wysockiej o nowym zawodzie inżyniera pojazdów autonomicznych.Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki