Gdynia Głowna Osobista

Prowadzi: 

11:05

piątek,

09 marca 2018

Osobiste wspomnienia z Marca '68 Tadeusza Bienia w Gdyni Głównej Osobistej

Wtedy był studentem Politechniki Gdańskiej, jednym z organizatorów marcowych protestów na uczelni. Mieszkał w akademiku numer 10 i to właśnie tam zebrali się protestujący studenci. Mówił o Marcu '68 i o tym, jak wyglądały studenckie manifestacje, co je poprzedziło i jakie były ich konsekwencje dla bohaterów tamtych dni.

Gościem Piotra Jaconia, gdynianina i dziennikarza TVN24 był Tadeusz Bień.

- Z powodu atmosfery, która panuje wokół tego tematu nie chce się nawet zabierać głosu, dlatego że pojawiają się różne koncepcje, naświetlenia i to jest wykorzystywane politycznie w zupełnie skrajnych, przeciwstawnych sobie sprawach. W ten marzec dotarły do nas wiadomości o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie. Przyjechali do nas koledzy, dwóch przedstawicieli Politechniki Warszawskiej z prośbą, żebyśmy solidarnie się przyłączyli do ich protestów - mówił gość Radia Gdańsk.

 

W marcu 1968 r. w Trójmieście miały miejsce manifestacje i protesty polityczne kilkunastu tysięcy studentów i obywateli Gdańska, które zmieniły ich postrzeganie komunistycznego reżimu. Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański organizują konferencję naukową, której celem jest przypomnienie społeczności naszego regionu, a przede wszystkim młodzieży akademickiej, tamtych wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat.

Konferencja odbędzie się 12 marca 2018 r. w Auli lub sali 300 (zależeć to będzie od liczby zgłoszeń) w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, o godzinie 9.00. Szczegółowe informacje wraz z formularzem zgłoszeniowym można znaleźć na stronie internetowej pg.edu.pl/marzec68