Gdynia Głowna Osobista

Prowadzi: 

11:05

piątek,

10 lutego 2017

Wojciech Szczurek na 91. urodziny Gdyni: Prezydent Lech Kaczyński nie chciał ograniczenia kadencyjności

Ograniczanie kandydatur jest złym rozwiązaniem. Nawet prezydent Lech Kaczyński nie podzielał poglądu co do celowości tego pomysłu - tak w audycji Gdynia Główna Osobista proponowane przez PiS zmiany w ordynacji wyborczej skomentował prezydent Gdyni.
- Sytuacja, w której mieszkańcy decydują kto ma kierować wspólnotą samorządową jest lepsza - podkreślał Wojciech Szczurek w rozmowie z Piotrem Jaconiem. - Ustroje samorządowe były już zmieniane na przestrzeni lat, bo państwo ma przecież takie narzędzia. Ale obecnie jedną rzeczą jest wprowadzenie limitu kadencji, a inną kwestia stwierdzenia, że zapis będzie obowiązywał od nowych wyborów. To niezgodne z zasadą niedziałania prawa wstecz - komentował.

NASZA WYSTAWA BĘDZIE SIĘ ZMIENIAĆ

Gośćmi jubileuszowej audycji Gdynia Główna Osobista z okazji 91. urodzin Gdyni byli także dyrektor Muzeum Miasta Gdyni dr Jacek Friedrich i Agata Abramowicz, twórczyni nowej wystawy stałej "Gdynia Dzieło Otwarte".

- Nasza wystawa będzie się cały czas dopełniać poprzez nowe historie, które będziemy pokazywać. Nasz plan to oddawanie głosu kolejnym bohaterom Gdyni. Multimedialne elementy przygotowane są na zmiany - opowiadała Agata Abramowicz.

- Wystawa ma przez to pozostać tak samo atrakcyjna dla odwiedzającego, który przyjdzie teraz i który przyjdzie za pół roku - dodała w rozmowie z Piotrem Jaconiem. Wśród eksponatów są m.in. mini-trolejbus zbudowany z klocków Lego, złota suknia kupiona przez jednego z marynarzy w Kairze dla jego żony, Gdynia Radio. Goście mogą także obejrzeć filmy, w których "wystąpiła" Gdynia.