Gdynia Głowna Osobista

Prowadzi: 

11:05

piątek,

27 stycznia 2017

Twórca "Latającego Holendra", człowiek z morza i marzeń. Bohdan Sienkiewicz: " Czas bez morza to czas stracony"

Gościem Piotra Jaconia był "człowiek z morza i marzeń" - Bohdan Sienkiewicz, twórca programu telewizyjnego dla młodzieży o tematyce żeglarskiej "Latający Holender". Wspominał okoliczności powstania serialu i dzielił się perypetiami żeglarskimi.


- Dla mnie czas bez morza to czas stracony. Stale pływam – mówi kapitan redaktor. – Chcę przeżyć paru skurczybyków, to mój cel. Poza tym, sól morska jednak konserwuje – dodaje, śmiejąc się.

Żeby mieć kondycję, kapitan korzysta z możliwości jakie daje Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gdyni i pomimo wieku 86 lat regularnie uczęszcza na zajęcia pływania z gimnastyką.

W audycji Bohdan Sienkiewicz wspominał w jak związał swój los z Gdynią i w jakich okolicznościach powstał serial "Latający Holender".

"OKAZAŁO SIĘ, ŻE GDYNIA MNIE CHCE!"

- Od dziecka marzyłem o tym, żeby przyjechać nad morze. Chciałem się dostać do szkoły morskiej - wspomina Sienkiewicz.

Kapitan przyjechał do Gdyni z Poznania po tym, jak nie udało mu się podjąć nauki w Szkole Morskiej i podjąć pracy w "Zjednoczeniu". Oddział Morski Polskiej Izby Handlu Zagranicznego zaoferował Bogdanowi Sienkiewiczowi pracę dziennikarza w miesięczniku, który pisał o polskiej gospodarce morskiej. Praca, która umożliwiła mu podróże, zmieniła jego światopogląd, chciał pokazać młodzieży takie samo poszerzenie horyzontów, zwiedzanie świata.

- Dlaczego by nie wypchnąć ich na morze? – śmieje się Sienkiewicz.

Ta myśl była bodźcem do powstania programu, który wpisał się w historię polskiej telewizji.

hb