Gdynia Głowna Osobista

Prowadzi:  Piotr Jacoń

11:00

piątek,

20 stycznia 2017

Gdyński "Dzień Babci" z nadzieją na Oskara. "Sama nominacja byłaby zaszczytem"

Gościem "Gdyni Głównej Osobistej" był Miłosz Sakowski, absolwent Gdyńskiej Szkoły Filmowej, scenarzysta i reżyser. Z Piotrem Jaconiem filmowiec rozmawiał między innymi o swoim filmowym dziecku, pracy na gdyńskim planie, oskarowych nadziejach i… babciach w przeddzień ich święta.
"Dzień babci" w reżyserii Miłosza Sakowskiego opowiada o próbie oszustwa na "wnuczka". Główny bohater, Tomek zostaje zamknięty w mieszkaniu niedoszłej ofiary. Niespodziewanie kobieta proponuje mu układ.

- Mój film pokazano na Uniwersytecie III wieku - prewencyjnie - śmieje się twórca. - Nie wiem czy moja babcia rozumiała wszystkie nawiązania w filmie, ale z pewnością czuła się zaszczycona, że sama Anna Dymna gra postać nieco wzorowaną na niej. To taki mały prezent - zdradza Sakowski.

NAGRADZANY

"Dzień Babci" zgarnął dotąd prawie 30 nagród na rozmaitych festiwalach. - Sam film widziałem blisko 50 razy. Wiem, bo liczę festiwale. Historia jest bardzo amerykańska, bo z happy endem, wyraźnym konfliktem i wyrazistymi postaciami. Zawsze patrzę na reakcję publiczności, to druga zaraz po tej zdobytej w szkole, część nauki - przekonywał.

Obraz ma także szanse na nominację do najważniejszej filmowej nagrody. - Droga do Oskara jest daleka, ale sama nominacja byłaby wielkim zaszczytem. Ja chcę robić filmy dla ludzi i filmy do kina, na które bez wstydu można iść w piątek wieczorem.