Gdynia Głowna Osobista

Prowadzi:  quellio_cron

11:05

piątek,

04 listopada 2016

Listopad miesiącem odważnych. Mężczyzno nie bój się, zadbaj o profilaktykę raka!

Nadszedł międzynarodowy miesiąc walki z męskimi nowotworami. Mężczyźni przychodzą badać się profilaktycznie zdecydowanie rzadziej niż kobiety. Czy to z powodu lęku jaki budzi ewentualny rezultat badania? Czy to kwestia wstydu?

O męskiej odwadze podszytej lękiem opowiadał w audycji Piotra Jaconia dr Maciej Szczurek, urolog. Lekarz silnie związany z Gdynią, pracujący w szpitalu założonym przez jego przodków, w mieście rządzonym przez brata.

MNIEJ WIESZ - LEPIEJ ŚPISZ? NIEKONIECZNIE

Antynowotworową akcję listopadową można streścić w jednej frazie: Bądź odważny po to, żeby przyjść i stawić czoła pewnym zagrożeniom.

- W każdym z nas hoduje się lęk, żeby nie przyjść do lekarza. Umotywowany tym, że jeśli nie pójdziemy, lekarz nic nie znajdzie, więc nic nam nie grozi  - tłumaczy zachowanie pacjentów dr Szczurek.

WAŻNĄ ROLĘ W ZACHĘCANIU MĘŻCZYZN DO BADAŃ ODGRYWAJĄ KOBIETY

Podkreśla także, że fakt, iż panie są odważniejsze i częściej się badają wynika z licznych kampanii społecznych skierowanych do walki z nowotworami kobiecymi. Tego typu akcje pojawiały się już na początku lat 90., podczas gdy kampanie dla mężczyzn pojawiły się z kilkuletnim opóźnieniem. Przyzwyczajenie mężczyzn do badań profilaktycznych wymaga czasu.

- Mężczyźni raczej unikają takich tematów. Na początku lat dwutysięcznych Gdynia uruchomiła program dotyczący prostaty i nie było żadnego odzewu. Postanowiono skierować do pacjentów korespondencje imienne, wysyłane bezpośrednio do domów i to odniosło lepszy skutek. Być może dlatego, że kobiety odbierają częściej pocztę. Czytały informacje o badaniach i zachęcały swoich partnerów – podkreśla doktor.

BADANIA PROFILAKTYCZNE

Każdy mężczyzna od 50. roku życia powinien zrobić badanie PSA i TRUS. Rak prostaty niestety może się rozwijać bardzo długo bezobjawowo, w momencie gdy pacjent zgłasza się z objawami – jest już za późno.

W audycji poruszono także problematykę raka jądra, który dotyka głównie młodych mężczyzn, nawet dwudziestoletnich. Techniki samobadania można znaleźć na srtonie www.odwazni.com, w razie jakichkolwiek wątpliwości należy zgłosić się do urologa.

- Jesteśmy w stanie pacjenta wyleczyć, ale kochany pacjencie - daj nam szansę! – apeluje doktor Maciej Szczurek.

hb