Fabryka reportażu

Prowadzi:  Magda Świerczyńska-Dolot i Michał Zaręba

21:05

poniedziałek,

16 kwietnia 2018

Sprawdziliśmy, co znaczą te napisy i ta historia nas pochłonęła. Posłuchajcie reportażu o pewnym, gdańskim głazie

Miłość można wyrazić na wiele różnych sposobów. Jedni piszą słowo „love” na murze, inni skrobią imię ukochanej na ławce w parku. Jeszcze inni – ci, być może bardziej zdeterminowani – starają się zatrzymać swe uczucie na wiele dziesiątek lat. Tak jest w przypadku Głazu Borkowskiego – kamienia polodowcowego, który leży w lesie na gdańskiej Strzyży.
Natknęliśmy się na niego podczas spaceru. Głaz jak głaz – okazały, trochę przybrudzony czasem… Zaintrygował nas wyryty na nim napis: „Tu pogrzebana miłość Borkowskiego i……” – to drugie nazwisko jest nie do końca czytelne. Kiedy wpisaliśmy w wyszukiwarkę internetową słowa „Głaz Borkowskiego”, od razu pojawiło się kilka artykułów.

CORAZ WIĘCEJ ZNAKÓW ZAPYTANIA

Im więcej treści, tym więcej niejasności. Borkowski…Tadeusz? – tak informują pierwsze strony. Ktoś pokusił się nawet o rozszyfrowanie drugiego – zamazanego nazwiska: Federska Irena. Legenda miejska głosi, że Borkowski kochał się w Federskiej, ale ta go odrzuciła. Postanowił więc dać upust swoim emocjom i wyryć wieść o niespełnionej miłości w kamieniu. Znajomi Federskiej ponoć nie chcieli być dłużni: nie lubili Borkowskiego, więc zamazali napis. Ot – taka historia. Jasna, klarowna i właściwie nic w niej niezwykłego.

NIEZWYKŁA HISTORIA

I pewnie poszlibyśmy dalej, gdyby nie informacja od pewnej pani – mieszkanki gdańskiej Strzyży. „Pani Federska żyje”. I tak daliśmy się pochłonąć tej zawiłej, ale też niezwykłej historii.

Tadeusz? A może Leszek? Kim byli Federska i Borkowski? I czy faktycznie chodziło o niespełnioną miłość? Gdzie wszystko się zaczęło - w szkole, a może na osiedlu? Nasza reporterska podróż zajęła kilka miesięcy. Jej efekty usłyszą Państwo w reportażu "Wyryte w kamieniu".

W reportażu udział wzięli raper Grzegorz Brzoza Brzozowski i Kamil Polan Polański.

Zapraszamy w imieniu autorów: Magdy Świerczyńskiej-Dolot z Radia Gdańsk i Michała Zaręby z Radia PIK.


Magda Świerczyńska-Dolot/mmt