Fabryka reportażu

Prowadzi: 

21:10

czwartek,

21 września 2017

Artyści. DZISIAJ, WSZYSTKO jako niezwykła podróż

- DZISIAJ, WSZYSTKO będzie podróżą po konstelacjach spełnienia. Dionizyjskim świętem upojenia. Redystrybucją nadmiaru. Zawłaszczeniem świata. Kumulacją zużywania wszystkiego, co znajdzie się pod ręką. Wampiryzmem i ofiarnym oddaniem jednocześnie - deklaruje Leszek Bzdyl, autor konceptu spektaklu.

Najnowsza, 50 w dorobku Dady, premiera związana jest bezpośrednio z przypadającym na jesień 2017 roku jubileuszem 25. lat Teatru Dada von Bzdülöw. 

Przedstawienie podsumowuje wieloletnie doświadczenie zespołu, jak również otwiera nową perspektywę wykonawczą i tematyczną. DZISIAJ, WSZYSTKO, w odróżnieniu od ostatnich realizacji Teatru Dada, koncentruje się na choreograficznych i tanecznych rozwiązaniach. Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska zaprosili do wykreowania choreografii Jakuba Truszkowskiego, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku oraz P.A.R.T.S. Anny Teresy De Keersmaeker w Brukseli. Obok tej trójki w spektaklu występują:  Anna Steller, związana z Dada prawie od początku istnienia teatru oraz młodsi tancerze: Katarzyna Ustowska i Piotr Stanek.

Rozmowa z artystami toczy się podczas prób na Scenie Malarnia Teatru Wybrzeże. Poznajemy proces powstawania spektaklu, jego założenia, związek z tekstem Eklezjastesa (Księgi Koheleta ze Starego Testamentu), jest też okazja do wspomnień. Towarzyszy nam muzyka grupy "Łoskot" znakomicie współgrająca z układem choreograficznym DZISIAJ, WSZYSTKO.