Fabryka reportażu

Prowadzi: 

21:05

czwartek,

09 marca 2017

Z cyklu Artyści: Katarzyna Pastuszak. Założycielka teatru Amareya

Tancerka, choreografka, założycielka i dyrektorka artystyczna teatru Amareya. Teatrolożka i animatorka kultury, wieloletnia badaczka tańca butō. Ukończyła skandynawistykę na Uniwersytecie Gdańskim i Wydział Wiedzy o Teatrze na Akademii Teatralnej w Warszawie.
Przełomem w poszukiwaniach teatralnych okazało się dla Pastuszak spotkanie z tańcem butō, które przyczyniło się do fascynacji filozofią tego gatunku i powstania Festiwalu Tańca Butō, realizowanego w pierwszej dekadzie lat 2000.

Katarzyna prowadzi warsztaty tańca butō oraz warsztaty teatralne, sama ukończyła również kurs psychosomatycznej terapii przez taniec i ruch. Występowała między innymi w Japonii.

W audycji opowiada o spotkaniach z nauczycielami butō, o świadomości ciała i technikach tańca, a także o "morsowaniu"- nawet myśli o spektaklu, który opowie o tym, co się dzieje z ciałem przy zetknięciu z lodowatą wodą. Ale następny spektakl Katarzyny Pastuszak będzie o zmarłym ojcu. A marzeniem artystki jest, żeby teatr Amareya miał swój własny dom, swoją siedzibę.