Fabryka reportażu

Prowadzi:  Super User

23:00

poniedziałek,

16 maja 2016

"Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych". Reportaż "Aurora wita uchodźców"

W niedzielny wieczór 15 maja w galerii WL4 odbyła się premiera spektaklu Aurory Lubos "Witajcie/Welcome". - Interesuje mnie człowiek ten, co bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, głodem, śmiercią.
- I co ten najedzony, zadowolony, co czułby do ludzi, których zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu, co czułby do ludzi, których rzeczywistością codzienną jest walka o życie - dodaje.

Jednym z elementów spektaklu Aurory jest dokumentacja performance "Z wody", który artystka wykonała jesienią ubiegłego roku na plaży w Sopocie. Był to jej komentarz do tragedii emigrantów od lat ginących na morzu podczas ucieczek do lepszego świata. Aurora wyciągała z lodowatej wody i układała na brzegu uszyte na kształt ludzki obiekty - dorosłych, dzieci, kobiety w ciąży, niemowlęta. 

Z tymi samymi "ludźmi" spotkali się widzowie spektaklu. Autorka reportażu zaprasza słuchaczy na spotkanie z emocjonalnie i fizycznie zaangażowaną Aurorą, z tragicznymi losami uchodźców, z nami samymi w tym niekomfortowym kontekście.

Reportaż Małgorzaty Żerwe.

Posłuchaj audycji: