Dobrze mieszkaj

Prowadzi: 

13:05

czwartek,

20 kwietnia 2017

Najem krótkoterminowy coraz popularniejszy. "W wakacje można zarobić więcej niż przez cały rok"

Wyjeżdżam na działkę na dwa tygodnie i chcę wynająć swoje mieszkanie. Cz muszę zakładać działalność gospodarczą i czy muszę z tego tytułu płacić podatki? - Najem krótkoterminowy staje się coraz popularniejszy. Na czym polega i czy różni się od długoterminowego? - Zarobimy więcej, a mieszkanie mniej się zużyje - tłumaczył w Radiu Gdańsk Tomasz Burcon z organizacji Mieszkanicznik.

Wady i zalety najmu krótkoterminowego były tematem audycji Dobrze Mieszkaj, którą prowadziła Iwona Wysocka.

- Najem krótkoterminowy działa krócej niż miesiąc, a dłużej niż doba. Jest coraz bardziej popularny w naszym kraju, zawdzięczamy to między innymi serwisom internetowym, które popularyzują tę formę najmu - wyjaśniał Tomasz Burcon. Ekspert tłumaczył, że najem krótkoterminowy jest bezpieczny, bo mieszkanie mniej się zużywa. - Jak wygląda dzień wczasowicza? Najpierw przyjeżdża, chce zostawić bagaże i się odświeżyć. Potem natychmiast wychodzi na plażę i wraca późnym wieczorem. Cały dzień mieszkanie jest puste.

Wielu słuchaczy pytało, czy lepiej wynajmować mieszkanie nowe czy wieloletnie. - To zależy - odpowiedział gość Radia Gdańsk. - Pytanie, czy kierujemy się chęcią zwrotu z inwestycji. Jeśli tak, to znaczy, że kupujemy mieszkanie pod wynajem. Wtedy lepsze wskaźniki zwrotu uzyskuje się przy mieszkaniach z rynku wtórnego, ale nie jest to zasada. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie. Poza tym, ważna jest lokalizacja, a w tej najlepszej rzadko buduje się nowe bloki. Kolejna sprawa to cena, bo z rynku wtórnego często kupimy lokal po bardzo atrakcyjnej cenie.

INTERNET I WYGODNE ŁÓŻKO

Co musi znaleźć się mieszkaniu wynajmowanym na krótki okres? - Niezbędny jest internet, telewizor, piekarnik możemy sobie odpuścić, ale dwa elementy grzewcze do przygotowania posiłku są potrzebne. Bardzo ważne jest też wygodne łóżko. Lepiej dwa pojedyncze z możliwością połączenia - wyliczał ekspert.

"Córka studentka chce wynająć mieszkanie w czasie wakacji i przenieść się na ten czas do rodzinnego domu. Czy muszę to gdzieś zgłosić?" - napisała w czasie audycji słuchaczka. - Niestety w przypadku najmu krótkoterminowego mówimy o zorganizowanej działalności, którą trzeba zarejestrować. Można oddać mieszkanie firmie, która profesjonalnie się tym zajmie, wtedy nie musimy mieć działalności gospodarczej. Firma weźmie na siebie ryzyko związane z najmem, a my możemy pozostać przy rozliczeniu ryczałtowym - poradził gość audycji Dobrze Mieszkaj.

MIESZKANIE Z DUSZĄ, NA ŚCIANIE OBRAZ Z PANORAMĄ GDAŃSKA

Nie każde mieszkanie nadaje się do najmu krótkoterminowego. Oprócz lokalizacji, ważna jest unikalność. - Przykład: w okolicach ulicy Toruńskiej w Gdańsku powstaje 600 apartamentów. Wszystkie będą bardzo podobne. Możemy tam walczyć o klienta tylko ceną i warunkami. Jeśli jednak mamy mieszkanie na Długiej, to każde jest inne. Wiem, że Szwedzi, Norwegowie cenią sobie mieszkania w kamienicy, wyjątkowe, z duszą. Poza tym, nie wieszajmy na ścianach obrazu z widokiem z Wenecji, lepiej z Gdańska. To od razu pokaże gościom, gdzie przyjechali.