Dobrze mieszkaj

Prowadzi: 

13:05

czwartek,

30 marca 2017

Po co nam Mieszkanie Plus? "To rozwiązanie jest potrzebne Polakom"

Już ponad 60 gmin w Polsce podpisało umowy na realizacje programu Mieszkanie Plus. Na Pomorzu są to Pelplin, Gdynia i niebawem Gdańsk. Co rządowy program zmieni na rynku nieruchomości? O tym w audycji Dobrze Mieszkaj w Radiu Gdańsk.

Gościem Iwony Wysockiej był Piotr Konkel, sekretarz generalny Porozumienia Zarządców Nieruchomości.

DLACZEGO NIEMCY NIE MUSZĄ MIEĆ MIESZKAŃ NA WŁASNOŚĆ?

Po co nam Narodowy Program Mieszkaniowy? - Ma pozwolić na swobodne znalezienie lokum dla osób o różnych dochodach. To nie będzie mieszkanie na własność, ale to nie musi być typowe rozwiązanie. Dobrze by było, gdyby była równowaga między wynajmem a własnością. Dlaczego Niemcy nie muszą mieć mieszkań na własność? To chyba efekt jeszcze minionych czasów. Takie postrzeganie rynku nieruchomości będzie jeszcze przez jakiś czas. Dlatego właśnie trzeba Polakom zaproponować inne rozwiązania - tłumaczył Piotr Konkel.

Gość Radia Gdańsk wyjaśniał, że program będzie oparty na czterech filarach. - Po pierwsze, czynsz będzie ważony, nie powinien być problemem dla osób pracujących. Drugim filarem będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Wykorzysta grunty Skarbu Państwa pod budowę mieszkań. Poza tym, warunki mieszkania mają być nowoczesne, oszczędne i bezpieczne. Ostatnim elementem jest dobre prawo, które będzie sprzyjało właściwemu funkcjonowaniu rynku mieszkań.

- Banki różnicują osoby na te pracujące na etacie i te na tzw. umowach śmieciowych, różnicują też według wieku. A tu wynajmować będą mogły nawet osoby na zaawansowanej emeryturze - podsumował Piotr Konkel.


mich