Dobrze mieszkaj

Prowadzi:  Iwona Wysocka

13:05

czwartek,

16 marca 2017

Ucywilizować rynek najmu. Jak komfortowo wynająć komuś mieszkanie?

Gośćmi Iwony Wysockiej byli Tomasz Burcon z organizacji Mieszkanicznik oraz Mariusz Sobański, kierownik regionalny firmy Mzuri (założonej przez Sławka Maturiego, słynnego potentata rynku nieruchomości na wynajem). Obie organizacje chcą ucywilizować rynek najmu i pomagają w zarządzaniu najmem.

Bezduszni kapitaliści, dla których liczy się tylko kasa - tak coraz częściej właścicieli mieszkań postrzegają najemcy. Wszystko za sprawą niejasnych reguł wynajmu, które często przechylają się na korzyść wynajmującego. Organizacje, które reprezentują goście "Dobrze Mieszkaj", chcą walczyć z tym stereotypem i ucywilizować dotąd niemlaże niereformowalny i wciąż młody rynek najmu w Polsce.

- Cały czas nie brakuje ekstremalnych przykładów, kiedy mieszkanie zostało zniszczone, a lokator z dnia na dzień porzucił mieszkanie. Wówczas właściciel zostaje skutecznie zrażony do kolejnych najemców. Ale działa to też w drugą stronę - złe doświadczenia z najmem mają sami potencjalni lokatorzy. Warto pamiętać, że wynajmujący nie może w dowolnym momencie wejść do mieszkania, które jest wynajmowane, bo jest to naruszenie miru domowego - zaznaczali eksperci.

Zawarcie umowy chroni właściciela i lokatora. To ona określa wszystkie zasady współpracy, dlatego jest kluczowa - mówili zgodnie goście. - Warto też ubezpieczyć nieruchomość. Nie jest to rocznie wysoki koszt, a zabezpiecza obie strony przed wieloma czarnymi scenariuszami.